LuxMedica Centrum Medyczne, ul. Welecka 38, 72-006 Mierzyn

Aktualności

27.01.2017
Częstym problemem w obrębie kończyny górnej jest u...
Częstym problemem w obrębie kończyny górnej jest u...
Częstym problemem w obrębie kończyny górnej jest ucisk nerwu przez inne struktury anatomiczne, który daje w efekcie ból w rejonie ramienia lub części łokciowej ręki, drętwienia ręki, osłabienie ręki, pogorszenie ukrwienia ręki oraz zasinienia i opuchliznę dłoni.
Problem może wywodzić się z ucisku w różnych rejonach na strukturę nerwową i zwany jest ZESPOŁEM GÓRNEGO OTWORU KLATKI PIERSIOWEJ (thoracic outlet syndrome, TOS). Splot ramienny łączący korzenie nerwowe z dolnego odcinka szyjnego do pierwszego segmentu piersiowego kręgosłupa (C5-Th1) po opuszczeniu otworu międzykręgowego w kręgosłupie, biegnie do ramienia razem z tętnicą i żyłą podobojczykową przez kilka zwężeń, w których może dojść do ucisku na struktury naczyniowe lub nerwowe.
Zwężenia, miejsce uciśniętej struktury:
-Ucisk splotu ramiennego i tętnicy przez mięśnie pochyłe w obrębie szyi.
-Ucisk na splot ramienny przez pierwsze żebro.
-Ucisk na splot ramienny przez przednią część klatki piersiowej i mięśniem piersiowym.

Objawy:
-Ból w obrębie ramienia zależny od ułożenia ręki przedniej części ramienia i od strony małego palca.
-Drętwienia , mrowienia.
-Osłabienia siły mięśni w obrębie dłoni.
-Objawy pogorszenia ukrwienia w rejonie dłoni.
-Siniejące i spuchnięte dłonie, wyraźny zarys żył, odczucie ciężkiego ramienia.

Leczenie w zespole górnego otworu klatki piersiowej polega na zastosowaniu technik terapii manualnej oraz nauki ćwiczeń prawidłowej postawy i prawidłowego położenia łopatek oraz barków, wprowadzenie systematycznego ruchu i korekcji ułożenia szyi i klatki piersiowej do czynności wykonywanych w pozycji siedzącej np. przerwy w pracy biurowej na korekcję postawy, czy też podczas jazdy samochodem korygowanie pozycji głowy i tułowia.
rozwiń
23.01.2017
Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA na bada...
Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA na bada...
Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA na badania diagnostyczne.

W ofercie między innymi:
- badania USG: kardiologiczne,Doppler, ogólne (jamy brzusznej, tarczycy, itp.)
- badania w zakresie diagnostyki infekcji, w tym przede wszystkim badania specjalistyczne związane z boreliozą oraz chorobami odkleszczowymi.

Więcej szczegółów na stronie:

http://www.luxmedica.pl/badania_diagnostyczne.html
rozwiń
10.01.2017
Rozcięgno podeszwowe

Układ kości i stawów stopy p...
Rozcięgno podeszwowe Układ kości i stawów stopy p...
Rozcięgno podeszwowe

Układ kości i stawów stopy potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania systemu, który zapewni odpowiednie wsparcie. Na stopie opiera się cały ciężar ciała, dzięki odpowiedniej pracy więzadeł, mięśni oraz rozcięgien, stopa wspierana jest w sposób bierny - statyczny oraz czynny- dynamiczny.
Układ „wsporników” stopy, czyli ścięgien mięśni, więzadeł oraz od spodu rozcięgno podeszwowe, które w przeciwieństwie do mięśni w sposób bierny pomaga zachować odpowiedni kształt stopy.
Stopa, dzięki swoim wzmocnieniom w postaci łuków ścięgnistych podpierających jej kości, jest idealnym narzędziem do stania, chodzenia biegania itp. Odpowiednie działanie stawów, mięśni i więzadeł znajdujących się powyżej stopy jest warunkiem jej wydajnej pracy.

W zgięciu podeszwowym stopy podczas biegania, bierze udział głównie mięsień trójgłowy łydki - trzeci co do rozwijanej siły mięsień naszego organizmu. Jest częścią ciągu mięśni i powięzi zapoczątkowanego przez rozcięgno podeszwowe. Biorąc pod uwagę całość „taśmy mięśni”, problem w rozcięgnie może być przyczyną lub skutkiem niewydolności tkanek leżących powyżej. Do rzadkości należą przypadki, gdzie przyczyna bólu w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy leży w tym samym miejscu co ból.

Przeciążenie rozcięgna podeszwowego, a w konsekwencji ból i stan zapalny w tym obszarze, jest wynikiem długotrwałej, powtarzającej się niewłaściwej pracy rozcięgna. Można zaliczyć do nich czynniki zewnętrzne jak nieodpowiednie obuwie, zbyt duża intensywność treningu, nawierzchnia po której biegamy. Ważnymi i interesującymi czynnikami są jednak te lokalne, dotyczące samego układu ruchu.
Rozcięgno podeszwowe nie da rady wykonać swojej pracy długotrwale, jeżeli nie otrzymuje wsparcia od reszty tkanek o podobnej funkcji. Np. podczas biegania, skakania wykorzystujemy między innymi mięśnie przedstawione w taśmie tylnej. Niewydolność, brak elastyczności, odpowiedniego ślizgu, naderwanie w obrębie mięśni kulszowo – goleniowych, mięśnia trójgłowego łydki, przełoży się na pogorszenie pracy rozcięgna podeszwowego.Nie można tu również zapominać o mięśniach pośladkowych, które generują potężną siłę i kontrolują rotację w biodrze a co za tym idzie odpowiednie ustawienie kolana i stopy. Bez udziału pośladka, w trakcie biegu kolana kierują się do środka a stopa ląduje na wewnętrznej krawędzi (nadmierna pronacja), co stawia rozcięgno podeszwowe w jednoznacznej sytuacji.
Kolejnym wsparciem dla rozcięgna podeszwowego są mięśnie, które aktywnie podtrzymują szczególnie łuk przyśrodkowy stopy. Jeżeli mięsień piszczelowy tylny, zginacz długi palucha, odwodziciel palucha oraz mięsień strzałkowy długi są słabe, nasze rozcięgno podeszwowe musi samo zapewniać amortyzację i wysklepienie stopy podczas chodu i biegu. Nie trwa to jednak długo, ponieważ zaczynamy odczuwać ból i powstaje stan zapalny z sukcesywnie nadrywanego w trakcie lądowania rozcięgna.

Pierwszym objawem uszkodzenia rozcięgna podeszwowego, jest poranna sztywność w obrębie spodu stopy, która mija w ciągu dnia podczas chodzenia. Gdy ignorujemy pierwsze symptomy i próbujemy rozbiegać problem, pojawia się ból po treningu, który zazwyczaj po nocy ustępuje i wraca do wspomnianej sztywności. Następnie mamy już do czynienia z bólem miejscowym w okolicy pięty lub rozlanym nawet w rejon przodu stopy podczas pierwszych metrów biegu. Przy pierwszych objawach można kontynuować treningi biegowe przy wdrożeniu postępowania fizjoterapeutycznego (zwracamy tu uwagę na odpowiednie obuwie, nawierzchnię biegową, fizjoterapeuta pracuje z tkankami i często w konsultacji z trenerem modyfikuje plan biegowy na najbliższe tygodnie). Kiedy zapala się czerwona lampka warto skonsultować się z ortopedą i zrobić USG w celu zobrazowania rozległości urazu.

Najbardziej niekorzystnym ruchem dla rozcięgna podczas gojenia jest lądowanie, które powoduje mikrorozerwania w uszkodzonym rejonie. Aktywność ruchową planujemy znowu zgodnie z fazą gojenia. Nie zaleca się tu większej aktywności w pierwszej fazie jaką jest stan zapalny. Trwa to średnio 2 tyg. Następnie w porozumieniu z fizjoterapeutą i/lub ortopedą można wprowadzać takie sporty jak basen, czy jazda na rowerze.
Na skutek powtarzających się naderwań i stanów zapalnych w obrębie rozcięgna podeszwowego mamy do czynienia ze zwiększoną sztywnością. Tkanka pokrywa się małymi bliznami i traci swoja elastyczność, którą przywracamy pracą manualną lub za pomocą piłeczki. Ważnym etapem powrotu do pełnej funkcji jest praca nad poprawą ukrwienia i elastycznością mięśni oraz powięzi powyżej rozcięgna. Stosuje się tu również techniki manualne lub np. rolowanie na rolce.
Ważny jest trening siły i wytrzymałości mięśni, które mają wspomagać rozcięgno. Stosuje się tu nacelowane ćwiczenia mięśni wysklepiających łuki stopy oraz angażujące całą taśmę mięśniowo – powięziową, nie pomijamy treningu mięśni pośladkowych, grzbietu i brzucha.
Stosuje się również fizykoterapię: laser, ultradźwięki, elektroterapię. W niektórych przypadkach pomocna okazuje się farmakoterapia.
Wybrane techniki manualne stosowane w celu poprawy elastyczności, ślizgu i ukrwienia w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy oraz mięśnia trójgłowego łydki.

Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA gdzie mają Państwo możliwość skorzystania z szerokiej oferty zabiegów.
Pełną informację na temat zabiegów, terminów oraz cen mogą Państwo uzyskać:
- pod numerem telefonu 91 48 48 404,
- poprzez pocztę elektroniczą wysyłając zapytanie na adres mailowy: biuro@luxmedica.pl
- bezpośrednio w rejestracji naszego Centrum przy ul. Weleckiej 38 w Mierzynie.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Zespół CM LUXMEDICA.

R
rozwiń
  • http://medeor.com.pl
  • http://www.nzozmedicalcare.pl
  • http://isynergia.pl
  • http://medica.edu.pl
  • http://www.paladin-szczecin.pl
  • http://www.wseit.edu.pl
  • http://trans-medics.pl
  • http://incert.pl
projekt i wykonanie mmCreation.pl