LuxMedica Centrum Medyczne, ul. Welecka 38, 72-006 Mierzyn

Aktualności

27.09.2016
TŁOCZNIA BRZUSZNA

 Skurcz mięśni ściany brzucha m...
TŁOCZNIA BRZUSZNA Skurcz mięśni ściany brzucha m...
TŁOCZNIA BRZUSZNA

Skurcz mięśni ściany brzucha może znacznie podnieść ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Podczas wymiotów, kaszlu, wydalaniu zawartości pęcherza moczowego i odbytnicy, a zwłaszcza w czasie porodu, kurczą się wszystkie mięśnie wchodzące w skład ścian jamy brzusznej. Powietrze jest zatrzymywane w płucach przez zamknięcie szpary głośni w krtani. Skurcz ich wypycha zawartość narządów, mieszczących się w jamie brzusznej, i dlatego zespół czynnościowy tych mięśni nazywamy tłocznią brzuszną.
W skład jego wchodzi od góry przepona, od dołu mięśnie, leżące na dnie miednicy i z boków - mięśnie ściany brzusznej. Ściana brzuszna składa się z płaskich mięśni skośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz z płaskich mięśni poprzecznych i prostych. Pierwsze trzy pary mięśni leżą w trzech warstwach, a ich błony ścięgniste łączą się z przodu w tzw. linii białej, tworząc pochwy dla mięśni prostych. Mięśnie proste idą z góry na dół, otoczone błoną ścięgnista mięśni skośnych i poprzecznych. Włókna mięsne tych czterech mięśni brzucha biegną w różnych kierunkach i dlatego skurcz ich powoduje w zależności od tego jakie mięśnie kurczą się, przechylenie kręgosłupa ku przodowi, lub zgięcie go na boki, obracanie tułowia w prawą lub lewą stronę.
Oddychanie torem żebrowym powiększa wszystkie wymiary klatki piersiowej, powodując zwiększenie objętości klatki piersiowej o 70%. „Uwalnia” ruchomość szyi, stawów żebrowo-mostkowych i żebrowo-kręgowych. Siedzący tryb życia osłabia mięśnie kręgosłupa piersiowego, powodując uwypuklenie tego odcinka (hiperkifoza), klatka piersiowa wraz z mostkiem zapada się, żebra obniżają, oddech staje się spłycony, a płuca i serce zmniejszają swoją objętość. Kręgosłup i układ żeber pod wpływem niedotlenionych mięśni narażone są na zmiany zwyrodnieniowe i inne stany chorobowe.
Zespoły bólowe odcinka szyjno-barkowego, spowodowane są między innymi z niedotlenieniem tych okolic. Mamy do czynienia z nadmiernym napięciem okolic karku, z bólami głowy, z nadciśnieniem tętniczym i ogólnym napięciem całego ciała. Usprawnianie tego typu oddychania zwiększa elastyczność połączeń żebrowych z mostkiem i kręgosłupem oraz przyczynia się do prawidłowego ustawienia obręczy szyjno-barkowej.

Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA gdzie mają Państwo możliwość skorzystania z szerokiej oferty zabiegów.
Pełną informację na temat zabiegów, terminów oraz cen mogą Państwo uzyskać:
- pod numerem telefonu 91 48 48 404,
- poprzez pocztę elektroniczą wysyłając zapytanie na adres mailowy: biuro@luxmedica.pl
- bezpośrednio w rejestracji naszego Centrum przy ul. Weleckiej 38 w Mierzynie.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Zespół CM LUXMEDICA.
rozwiń
14.09.2016
Dietetyk w Centrum Medycznym LUXMEDICA.

Zapraszam...
Dietetyk w Centrum Medycznym LUXMEDICA. Zapraszam...
Dietetyk w Centrum Medycznym LUXMEDICA.

Zapraszamy już od najbliższego poniedziałku na konsultacje i badania. Więcej szczegółów znajdą Państwo na naszej stronie:

http://www.luxmedica.pl/poradnia_dietetyczna.html
rozwiń
08.09.2016
Mięsień poprzeczny brzucha.

Rozpoczyna się na wew...
Mięsień poprzeczny brzucha. Rozpoczyna się na wew...
Mięsień poprzeczny brzucha.

Rozpoczyna się na wewnętrznej powierzchni chrząstek sześciu dolnych żeber, a następnie do powięzi piersiowo-lędźwiowej, talerza biodrowego i bocznej części więzadła pachwinowego. Włókna mięśniowe przechodzą następnie w rozcięgno tworzące pochewkę mięśnia prostego brzucha. Dzięki skurczowi mięsień poprzeczny brzucha uczestniczy w fazie wydechu i wytwarza tłocznię brzuszną. Włókna mięśni poprzecznego brzucha są najbardziej wewnętrzną strukturą biorąc pod uwagę ścianę jamy brzusznej i tworzy tzw. cylindra wewnętrznego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie wewnętrzne, chroniące poszczególne segmenty kręgosłupa przed niebezpiecznymi ruchami.
Funkcje mięśnia poprzecznego brzucha:
- zbliżanie żeber do płaszczyzny pośrodkowej
- zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej
- zwęża klatkę piersiową (mięsień wydechowy)
Mięsień wielodzielny grzbietu.
Przyczep początkowy to powierzchnia grzbietowa kości krzyżowej, grzebień biodrowy, powięź piersiowo-lędźwiowa, wyrostki kręgów lędźwiowych, wyrostki kręgów piersiowych i dolnych szyjnych. Przyczep końcowy to wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych, piersiowych i szyjnych.
Funkcje mięśnia wielodzielnego grzbietu:
– przy skurczu obustronnym prostuje kręgosłup i ustala jego położenie;
– skurcz jednostronny zgina kręgosłup bocznie i rotuje w stronę przeciwną.

Mięsień wielodzielny należy do grupy głębokich mięśni grzbietu. Jest najlepiej rozwinięty w okolicy lędźwiowej. Posiada właściwości kontrolujące i stabilizujące okolicę lędźwiowo – krzyżową i miednicę. W przeciwieństwie do innych mięśni pleców, mięsień wielodzielny wykazuje wysoki poziom aktywności zarówno podczas ćwiczeń prostujących, jak i zginających tułów. W ruchu zginania tułowia do przodu mięsień wielodzielny kontroluje ten ruch przeciwstawiając się sile grawitacji. By ruch ten odbył się bezpiecznie, najpierw niezbędna jest stabilizacja odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej poprzez układ wewnętrzny, szczególnie przez mięsień poprzeczny brzucha, mięsień wielodzielny i mięśnie dna miednicy. Badania naukowe dowodzą, że u osób z przewlekłym bólem krzyża miesień wielodzielny jest w stanie zaniku. Tkanka mięśniowa – ze zmianami włóknienia i bliznowacenia – jest niezdolna do skurczu.

Przepona, mięsień poprzeczny brzucha, tylne włókna mięśnia lędźwiowego, włókna głębokie mięśnia wielodzielnego i krótkie mięśnie dna miednicy tworzą wewnętrzny cylinder, który daje stabilność kręgosłupa poprzez tak zwane napięcie wyprzedzające (feedforward).
Funkcjonalnie struktury te stanowią jedność, ale istnieją pomiędzy nimi znaczne różnice zarówno anatomiczne, jak i zadaniowe : muszą utrzymać stabilność, jednocześnie pozwolić na ruch w jednym segmencie, a zarazem w całym odcinku, nie powodować zaburzeń w oddychaniu i we wszystkich czynnościach, jakie są wykonywane, włącznie z fizjologicznymi.
W odniesieniu do mięśnia poprzecznego brzucha istnieją pewne dowody naukowe , że czas jego aktywacji u osób z bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa ulega opóźnieniu.
W sytuacji prawidłowej, która ma miejsce najczęściej u osób bez dolegliwości bólowych kręgosłupa, aktywność mięśnia poprzecznego powinna pojawić się w trakcie inicjacji ruchu bądź jeszcze przed samym wykonaniem ruchu zgięcia kończyny górnej. U osób z dolegliwościami bólowymi można zauważyć w trakcie badania wyraźne opóźnienie czasu reakcji mięśnia poprzecznego, którego skurcz następuje dopiero po zainicjowanym ruchu kończyny górnej. Aktywacja pozostałych mięśni brzucha nie zmienia się w znaczący sposób, można wnioskować, że najbardziej pożądaną pracą dla mięśnia poprzecznego będzie trening oparty o skurcz izometryczny. Dopiero w późniejszych etapach rehabilitacji należy łączyć ćwiczenia izometryczne tego stabilizatora lokalnego z funkcjonalnym ruchem innych części ciała. Istotne w treningu mięśnia poprzecznego jest to, że jest on mięśniem zbudowanym przede wszystkim z włókien tonicznych, pracujących przede wszystkim w niskim obciążeniu. Dlatego planowany trening również powinien być oparty o tego rodzaju pracę.
Pacjent musi mieć świadomość, że w celu napięcia mięśnia poprzecznego ma wykonywać niewielką, wręcz subtelną pracę mięśniową tak, aby inne mięśnie pozostawały w spoczynku.

Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA gdzie mają Państwo możliwość skorzystania z szerokiej oferty zabiegów.
Pełną informację na temat zabiegów, terminów oraz cen mogą Państwo uzyskać:
- pod numerem telefonu 91 48 48 404,
- poprzez pocztę elektroniczą wysyłając zapytanie na adres mailowy: biuro@luxmedica.pl
- bezpośrednio w rejestracji naszego Centrum przy ul. Weleckiej 38 w Mierzynie.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Zespół CM LUXMEDICA.
rozwiń
01.09.2016
Już w najbliższą sobotę podczas FOOTBALL FACTORY C...
Już w najbliższą sobotę podczas FOOTBALL FACTORY C...
Już w najbliższą sobotę podczas FOOTBALL FACTORY CUP o puchar Wójta Gminy Kołbaskowo zapraszamy wszystkich rodziców na bezpłatne konsultacje w zakresie oceny wad postawy ciała u dzieci i młodzieży.
Podczas sobotnich zawodów będą mieli Państwo możliwość skorzystania z bezpłatnych porad specjalisty, jak również uzyskać szczegółowe informacje na temat wykrywania wad postawy oraz sposobów leczenia skoliozy i skrzywień kręgosłupa w Centrum Medycznym LUXMEDICA.
Serdecznie zapraszamy w godzinach 10:00 - 13:00 - znajdą nas Państwo na terenie zawodów.
rozwiń
  • http://trans-medics.pl
  • http://medeor.com.pl
  • http://incert.pl
  • http://www.wseit.edu.pl
  • http://isynergia.pl
  • http://www.paladin-szczecin.pl
  • http://www.nzozmedicalcare.pl
  • http://medica.edu.pl
projekt i wykonanie mmCreation.pl