Jak poradzić sobie z trądzikiem? – Dermatolog Szczecin
Trądzik to powszechna choroba skóry, którą zajmuje się dermatolog Szczecin. Pojawia się, gdy mieszki włosowe pod skórą ulegają zatkaniu. Sebum – olej, który zapobiega wysychaniu skóry – oraz martwe komórki skóry zatykają pory, co prowadzi do pojawienia się zmian chorobowych, zwanych potocznie pryszczami lub krostami. Najczęściej zmiany pojawiają się na twarzy, ale mogą też wystąpić na plecach, klatce piersiowej i ramionach. Z tego artykułu dowiesz się:
Centrum medyczne Szczecin – Czym jest trądzik?
Trądzik jest zaburzeniem zapalnym skóry. Posiada ona gruczoły łojowe (olejowe), które łączą się z mieszkiem włosowym, w którym znajduje się delikatny włos. W zdrowej skórze gruczoły łojowe wytwarzają łój, który wypływa na powierzchnię skóry przez por, który jest otworem w mieszku włosowym. Keratynocyty, rodzaj komórek skóry, wyściełają mieszek włosowy.
Normalnie, gdy organizm pozbywa się komórek skóry, keratynocyty wysuwają się na powierzchnię skóry. Kiedy ktoś ma trądzik, włosy, łój i keratynocyty sklejają się wewnątrz porów. To zapobiega keratynocyty od wysunięcia i utrzymuje sebum od dotarcia na powierzchnię skóry. Mieszanina oleju i komórek pozwala bakteriom, które normalnie żyją na skórze, rozwijać się w zatkanych mieszkach włosowych i powodować stan zapalny – obrzęk, zaczerwienienie, ciepło i ból.
Kiedy ściana zatkanego mieszka pęka, rozlewa bakterie, komórki skóry i sebum do pobliskiej skóry, tworząc zmiany lub pryszcze.
Dla większości ludzi, trądzik ma tendencję do zanikania przed osiągnięciem 30 roku życia, ale niektórzy ludzie w ich czterdziestych i pięćdziesiątych latach nadal mają ten problem skóry. W tym wypadku konieczna jest wizyta w centrum medycznym Szczecin, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.
Dermatolog Szczecin – Jakie są przyczyny trądziku?
Lekarze i badacze z poradni dermatologicznej Szczecin uważają, że do rozwoju trądziku może prowadzić jeden lub więcej z poniższych czynników:
- Nadmiar lub wysoka produkcja oleju w porach.
- Nagromadzenie martwych komórek skóry w porach.
- Rozwój bakterii w porach.
Następujące czynniki mogą zwiększyć ryzyko rozwinięcia trądziku:
- Hormony – Wzrost androgenów, którymi są męskie hormony płciowe, może prowadzić do trądziku. Wzrastają one zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt zwykle w okresie dojrzewania i powodują, że gruczoły łojowe powiększają się i wytwarzają więcej łoju. Zmiany hormonalne związane z ciążą mogą również powodować trądzik.
- Historia rodziny – Naukowcy uważają, że możesz być bardziej narażony na trądzik, jeśli twoi rodzice mieli trądzik.
- Leki – Niektóre leki, takie jak leki zawierające hormony, kortykosteroidy i lit, mogą powodować trądzik.
- Wiek – Ludzie w każdym wieku mogą dostać trądzik, ale jest on bardziej powszechny u nastolatków.
Poniższe czynniki nie wywołują trądziku, ale mogą przyczynić się do pogorszenia go:
- Dieta – Niektóre badania pokazują, że jedzenie pewnych pokarmów może pogorszyć trądzik. Naukowcy kontynuują badania nad rolą diety jako przyczyny trądziku.
- Stres.
- Ciśnienie z kasków sportowych, ciasne ubrania, lub plecaki.
- Środowiskowe czynniki drażniące, takie jak zanieczyszczenia i wysoka wilgotność.
- Wyciskanie lub nadmierne dotykanie zmian skórnych.
- Szorowanie skóry zbyt mocno.
Poradnia dermatologiczna Szczecin – Jak wygląda leczenie trądziku?
Jeśli próbowałeś przez kilka tygodni produktów na trądzik bez recepty i nie pomogły, zapytaj swojego lekarza o leki na receptę. Dermatolog Szczecin może Ci pomóc:
- Kontrolować trądzik
- Uniknąć powstawania blizn lub innych uszkodzeń skóry
- Sprawić, by blizny były mniej widoczne
Leki na trądzik działają poprzez zmniejszenie produkcji oleju i obrzęku lub poprzez leczenie infekcji bakteryjnej. W przypadku większości leków na trądzik na receptę, możesz nie widzieć wyników przez cztery do ośmiu tygodni. Może to potrwać wiele miesięcy lub lat, aby trądzik całkowicie się oczyścił.
Schemat leczenia, który zaleca lekarz zależy od wieku, rodzaju i ciężkości trądziku, oraz od preferencji pacjenta. Na przykład, może zalecić mycie i stosowanie leków do dotkniętej skóry dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Leki miejscowe i leki przyjmowane doustnie są często stosowane w połączeniu.
Opcje leczenia dla kobiet w ciąży są ograniczone ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka i korzyści związanych z lekami i innymi metodami leczenia, które rozważasz. Umawiaj się na wizyty kontrolne z lekarzem co trzy do sześciu miesięcy, dopóki stan skóry nie ulegnie poprawie.
Najczęściej stosowane leki w przypadku trądziku to:
- Retinoidy – Leki zawierające kwasy retinowe lub tretinoinę są często przydatne w przypadku umiarkowanego trądziku. Są one dostępne w postaci kremów, żeli i balsamów.
- Antybiotyki – Ich działanie polega na zabijaniu nadmiaru bakterii skórnych i zmniejszaniu zaczerwienienie i stan zapalny.
- Leki antykoncepcyjne – Doustne środki antykoncepcyjne zostały zatwierdzone do terapii trądziku u kobiet, które chcą je również stosować do antykoncepcji. Są to produkty, które łączą progestynę i estrogen.