Leczenie boreliozy – 5 sposobów na ochronę przed zakażeniem

Borelioza jest powodowana przez bakterię o nazwie Borrelia burgdorferi, która przenosi się na człowieka poprzez ugryzienie zainfekowanego nią kleszcza. Zainfekowany owad musi być przytwierdzony do człowieka przez minimum 24 godziny, aby zarazić go bakterią, która powoduje boreliozę. Możesz bardzo łatwo nie zauważyć ugryzienia kleszcza, ponieważ są one bardzo małej wielkości, a ich ugryzienia są zazwyczaj bezbolesne. Nie wszystkie owady z tego gatunku przenoszą tą bakterię. Zostają one nią zainfekowane, gdy pożywiają się na takich zwierzętach jak jelenie, ptaki czy gryzonie takie jak myszy.

Każdy z nas powinien mieć wiedzę na temat leczenia boreliozy szczecin. Aktualnie nie jest dostępna żadna szczepionka na boreliozę szczecin, chociaż w Europie i USA trwają nad nią badania kliniczne. Najlepszym sposobem na ochronę przed boreliozą szczecin jest niedopuszczenie do ugryzienia przez kleszcza.

1. Leczenie boreliozy – oszacuj ryzyko przed wyjściem z domu

Zanim wyjdziesz z domu powinieneś ocenić ryzyko ugryzienia w miejscu w jakim będziesz przebywał. Wiadomym jest, że z obawy przed kleszczami nie przestaniemy wychodzić do parków czy na spacery, ale należy się do takich sytuacji odpowiednio przygotować. Miesiącami, w których jest największe ryzyko na ugryzienie są maj, czerwiec i lipiec. W tym czasie powinniśmy unikać chodzenia w wysokiej trawie, czy mocno zarośniętym terenie. Mając jakiekolwiek wątpliwości po wizycie w takich miejscach powinniśmy zapisać się na wizytę w centrum medyczne szczecin. Jeśli, jednak bardzo nam zależy nam koniecznie na leśnym spacerze załóżmy kryte obuwie, a długie spodnie wetknijmy w skarpetki. Pamiętajmy również o bluzkach z długim rękawem. Powinniśmy być o wiele bardziej uważni na kleszcze w miejscach, gdzie występują jelenie, myszy czy duże skupiska ptaków od których kleszcze zarażają się bakterią boreliozy. Nie każde ugryzienie tego owada prowadzi do choroby i konieczności leczenia boreliozy, ale mimo wszystko powinniśmy być ostrożni.

2. Borelioza – sprawdzaj skórę na bieżąco

Po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu w parku czy lesie, od razu po powrocie do domu powinieneś przeprowadzić kontrolę skóry, aby sprawdzić, czy nie przyniosłeś ze sobą do domu żadnego kleszcza, aby uniknąć zakażenia boreliozą. Przeszukaj dokładnie całe ciało – owady mogły przedostać się pod koszulkę czy spodnie, mimo, że te części ciała były zakryte. Ważne, aby sprawdzić takie miejsca jak:

  • pod pachami
  • dookoła uszu
  • w okolicy pępka
  • za kolanami
  • we włosach na ciele i głowie

3. Centrum medyczne – zadbaj o swoje zwierzęta

Po każdym spacerze sprawdź również dokładnie swoje zwierzęta jeśli takie posiadasz. Psy i koty mogą wnosić do domu kleszcze przyczepione do ich sierści, przez co owady mogą potem przedostać się na właściciela i doprowadzić do rozwinięcia boreliozy. Powinieneś również zainwestować w środki prewencyjne zalecane przez weterynarzy. Są to wszelkiego rodzaju obroże, czy żele sprawiające, że kleszcze nie będą się interesować twoim pupilem, lub nawet jeśli się do niego przyczepią, szybko odpadną i nie przeniosą na niego żadnych bakterii.

4. Leczenie boreliozy – działaj profilaktycznie

Dobrym sposobem na uniknięcie ugryzienia przez kleszcza jest używanie środka odstraszającego owady. Zanim jednak zaufasz takiemu rozwiązaniu powinieneś dokładnie sprawdzić efektywność danego środka na konkretne owady. Niektóre spraye mogą odstraszać tylko komary, lub nie posiadać wymaganych certyfikatów koniecznych aby zweryfikować prawdziwość informacji od producenta. Na rynku dostępne są również środki, których możesz użyć na swoich ubraniach, dzięki czemu unikniesz konieczności leczenia boreliozy szczecin. Kolor twojego stroju również ma znaczenie. Na jasnej bluzce czy spodniach znacznie łatwiej będziesz w stanie zauważyć ciemnego owada. Po wizycie w zalesionych terenach powinieneś na wszelki wypadek umyć włosy, dzięki czemu będziesz miał pewność, że żaden owad się tam nie schował.

5. Borelioza – jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Powinieneś mieć wiedzę i znać techniki bezpiecznego usunięcia kleszcza na wypadek, gdyby przyczepił on się do ciebie lub kogoś w twoim otoczeniu. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej po ugryzieniu, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia bakterii boreliozy. Jeśli znajdziesz na ciele kleszcza:

  • Skontaktuj się z centrum medyczne szczecin – Twój lekarz jest osobą najlepiej wykwalifikowaną do bezpiecznego usunięcia kleszcza. Po jego usunięciu owad może być wysłany na badania pod kątem bakterii boreliozy, aby zweryfikować, czy istniało ryzyko zakażenia, dzięki czemu będziesz mieć pewność czy możesz być zagrożony.
  • Użyj pęsety – Mocno chwyć kleszcza za głowę tuż przy skórze, aż samodzielnie puści szczypce. Jeśli część kleszcza zostanie, powinna samoistnie wyjść po pewnym czasie. Warto jednak w takiej sytuacji skontaktować się z centrum medyczne szczecin, aby najbezpieczniej usunąć całego owada.
  • Zdezynfekuj miejsce ukąszenia – Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienie lub zaczerwienienie w okolicy ugryzienia skontaktuj się z lekarzem odnośnie leczenia boreliozy.