Atopowe zapalnie skóry – jak sobie z nim poradzić. Dermatolog Szczecin

Atopowe zapalenie skóry (egzema) to stan, który powoduje suchość, swędzenie i stan zapalny skóry. Jest powszechne u małych dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku. Atopowe zapalenie skóry jest długotrwałe (przewlekłe) i ma tendencję do zaostrzania się wraz z upływem czasu. Może powodować podrażnienia, ale nie jest zaraźliwe. Osoby z atopowym zapaleniem skóry są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych, kataru siennego i astmy. Regularne nawilżanie i przestrzeganie innych zasad pielęgnacji skóry może złagodzić swędzenie i zapobiec pojawieniu się nowych ognisk chorobowych. Leczenie może również obejmować maści lub kremy lecznicze przepisane przez dermatologa Szczecin. Z tego artykułu dowiesz się:

Poradnia dermatologiczna Szczecin – Symptomy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry (egzemy) mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i różnią się znacznie w zależności od osoby. Mogą one obejmować:

  • Suchą, popękaną skórę
  • Swędzenie (świąd)
  • Wysypkę na opuchniętej skórze, która różni się kolorem w zależności od koloru skóry
  • Małe, uniesione guzki na skórze
  • Sączenie i tworzenie się skorupy
  • Pogrubiona skóra
  • Ciemnienie skóry wokół oczu
  • Podrażniona i wrażliwa skóra w wyniku drapania

Atopowe zapalenie skóry często zaczyna się przed 5 rokiem życia i może trwać nadal wśród nastolatków i dorosłych. W przypadku niektórych osób, objawy pojawiają się, a następnie ustępują na pewien czas, nawet na kilka lat, wtedy konieczne są nadal wizyty kontrolne w poradni dermatologicznej Szczecin, aby zapobiec nawrotowi na jak najdłużej.

Centrum medyczne Szczecin – Kiedy udać się do dermatologa?

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli Ty lub Twoje dziecko:

  • Ma objawy atopowego zapalenia skóry
  • Odczuwa tak duży dyskomfort, że choroba wpływa na sen i codzienne czynności
  • Ma infekcję skóry – szukaj ropy, żółtych strupów
  • Ma objawy nawet po wypróbowaniu samodzielnej pielęgnacji

Szukaj natychmiastowej pomocy w centrum medycznym Szczecin, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma gorączkę i wysypka wygląda na zakażoną.

Dermatolog Szczecin – Przyczyny powstawania egzemy

U niektórych osób atopowe zapalenie skóry jest związane z wariantem genu, który wpływa na zdolność skóry do zapewnienia ochrony. Przy słabej funkcji bariery, skóra jest mniej zdolna do zatrzymywania wilgoci i ochrony przed bakteriami, czynnikami drażniącymi, alergenami i czynnikami środowiskowymi – takimi jak dym tytoniowy.

U innych osób atopowe zapalenie skóry jest spowodowane zbyt dużą ilością bakterii Staphylococcus aureus na skórze. Wypiera ona pomocne bakterie i zaburza funkcję barierową skóry. Słaba funkcja bariery skórnej może również wywołać odpowiedź układu odpornościowego, która powoduje stan zapalny skóry i inne objawy. Atopowe zapalenie skóry (egzema) jest jednym z kilku rodzajów zapalenia skóry. Inne popularne rodzaje to kontaktowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry (łupież). Zapalenie skóry nie jest zaraźliwe. Głównym czynnikiem ryzyka atopowego zapalenia skóry jest występowanie w przeszłości egzemy, alergii, kataru siennego lub astmy. Posiadanie w rodzinie członków z tymi chorobami również zwiększa ryzyko.

Poradnia dermatologiczna Szczecin – Profilaktyka atopowego zapalenia skóry

Opracowanie podstawowej rutyny pielęgnacji skóry może pomóc w zapobieganiu nawrotom egzemy. Poniższe wskazówki mogą pomóc zmniejszyć wysuszający wpływ kąpieli:

  • Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Kremy, maści, masło shea i balsamy zatrzymują wilgoć. Wybierz produkt lub produkty, które dobrze na Ciebie działają. Najlepiej, aby był on bezpieczny, skuteczny, niedrogi i bezzapachowy.
  • Stosowanie wazeliny na skórze dziecka może pomóc zapobiec rozwojowi atopowego zapalenia skóry.
  • Udaj się do dermatologa, aby ocenił on stan Twojej skóry i przepisał odpowiednie środki lecznicze.
  • Codziennie bierz kąpiel lub prysznic. Używaj raczej ciepłej niż gorącej wody i ogranicz kąpiel lub prysznic do około 10 minut.
  • Używaj delikatnego środka myjącego, który nie zawiera mydła. Wybierz środek czyszczący, który nie zawiera barwników, alkoholi i substancji zapachowych. W przypadku małych dzieci do ich umycia wystarczy zwykle ciepła woda – nie trzeba używać mydła ani kąpieli z bąbelkami. Mydło może być szczególnie drażniące dla skóry małych dzieci. W przypadku osób w każdym wieku, mydła dezodorujące i antybakteryjne mogą usuwać zbyt wiele naturalnych olejków ze skóry i wysuszać ją. Nie szoruj skóry ściereczką.
  • Osuszaj. Po kąpieli delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Zastosuj krem nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna (w ciągu trzech do pięciu minut).
  • Wyzwalacze dla atopowego zapalenia skóry różnią się znacznie od osoby do osoby. Spróbuj zidentyfikować i unikać czynników drażniących, które wyzwalają twoją egzemę. Ogólnie rzecz biorąc, unikaj wszystkiego, co powoduje swędzenie, ponieważ drapanie się często wywołuje zaognienie.