CENTRUM MEDYCZNE LUXMEDICA

Terapia manualna Szczecin

Terapia manualna co to?

Terapia manualna to nieinwazyjna metoda leczenia chorób dotykających narząd ruchu. Pomaga pacjentom odczuwającym dolegliwości bólowe w tym obszarze, a także bywa stosowana wspomagająco w przypadku innych schorzeń. Bardzo częstymi wskazaniami, przy których lekarz może zalecić terapię manualną, są choroby zlokalizowane w obrębie kręgosłupa, a także zwyrodnienia stawów.

Terapia manualna metody 

Terapia manualna wskazania 

 • Bóle kręgosłupa: Terapia manualna może być szczególnie skuteczna w leczeniu przewlekłych i ostrych bólów kręgosłupa, w tym bólu szyi, górnej części pleców, dolnej części pleców i krzyża.

 • Zwyrodnienia stawów: Wiele osób z chorobami stawów, takimi jak osteoartritis i reumatoidalne zapalenie stawów, korzysta z terapii manualnej jako części ich planu leczenia.

 • Dysfunkcja mięśni i powięzi: Terapia manualna może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i powięzi, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie ruchomości.

 • Rehabilitacja po urazach: Po urazach, takich jak złamania kości, skręcenia stawów lub urazy mięśni, terapia manualna może pomóc w przywróceniu zakresu ruchu i funkcji.

 • Dysfunkcje narządu ruchu: Terapia manualna może być używana do leczenia różnych dysfunkcji narządu ruchu, takich jak ból stawów, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia równowagi i koordynacji.

 • Zespół cieśni nadgarstka i inne zaburzenia powiązane z pracą: Terapia manualna może pomóc osobom, które doświadczają bólu i dyskomfortu związanego z określonymi czynnościami wykonywanymi w pracy, takimi jak ciągłe powtarzalne ruchy.

 • Bóle mięśni: Terapia manualna może pomóc w rozluźnieniu mięśni, co z kolei może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort.
 • Migreny i zawroty głowy: Część osób może doświadczyć ulgi w bólach głowy i zawrotach głowy dzięki technikom terapii manualnej.
 • Wady postawy ciała: Terapia manualna może pomóc w poprawie postawy, co z kolei może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort.
 • Rwa kulszowa: Terapia manualna może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z rwą kulszową.
 • Kręgozmyk: W przypadku kręgozmyku, terapia manualna może pomóc przywrócić ruch i funkcję w kręgosłupie.
 • Dyskopatia: Terapia manualna może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z dyskopatią.
 • Ból karku: Terapia manualna jest często stosowana w celu zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości karku.
 • Zablokowania czynnościowe stawów: Terapia manualna może pomóc w przywróceniu ruchu w stawach, które mogą być zablokowane lub ograniczone.
 • Bóle w wyniku urazu: Po urazie, terapia manualna może pomóc w zmniejszeniu bólu i przywróceniu funkcji.
 • Zmiany przeciążeniowe kręgosłupa: W przypadku zmian przeciążeniowych w kręgosłupie, terapia manualna może pomóc w zarządzaniu bólem i poprawie funkcji kręgosłupa.
 • Napięciowe bóle tułowia i głowy: Terapia manualna może pomóc zmniejszyć napięcie w mięśniach tułowia i głowy, które mogą prowadzić do bólu.

Na czym polega terapia manualna?

 

Terapia ta uznawana jest za część fizjoterapii, a korzysta się z niej m.in. w rehabilitacji, ortopedii czy neurologii. Pacjenci, którzy słyszą zalecenia rozpoczęcia terapii manualnej, mogą mylnie utożsamiać ją z masażem. Choć faktycznie narzędziem pracy terapeuty są ręce, masaż to tylko jedna z technik stosowanych podczas zabiegów tego typu. W istocie pod pojęciem terapii manualnej kryje się cały szereg specjalistycznych technik, chwytów i manipulacji, za pomocą których terapeuta manualny oddziałuje na struktury tkankowe. 

Dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować m.in. takie efekty, jak zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych, czy też zwiększenie ruchomości stawów. Dobór techniki wykorzystywanej w danym przypadku zawsze odbywa się indywidualnie dla każdego pacjenta, co daje możliwość osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.

Terapia manualna Szczecin - dla kogo?

Dobrze przeprowadzona terapia manualna potrafi dać znakomite efekty w postaci uśmierzenia bólu, poprawy elastyczności tkanek, zmniejszenia napięcia mięśni czy też zwiększenia zakresu ruchu stawów. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że do leczenia za pomocą tej metody nadają się jedynie zmiany odwracalne. Nie da się wyleczyć za pomocą samych zabiegów manualnych tych problemów, których źródłem jest uszkodzenie budowy narządów. W takich przypadkach terapia manualna może być stosowana co najwyżej pomocniczo, np. w celu zmniejszenia odczuwania bólu. 

Istnieje jednak bardzo wiele sytuacji, w których terapia manualna jest zalecana i może przynieść realne korzyści, w widoczny sposób poprawiając stan zdrowia pacjenta. Są to m.in.:

Wady postawy
Rwa kulszowa
Bóle kręgosłupa i stawów
Drętwienie kończyn
Bóle głowy, w tym o charakterze migrenowym
Zmęczenie i zaburzenia snu

Terapia manualna stosowana jest także jako forma rehabilitacji po zabiegach operacyjnych i urazach sportowych. Do zastosowania terapii istnieją również przeciwwskazania w postaci chorób nowotworowych, świeżych złamań oraz ostrych stanów zapalnych.

Rodzaje terapii manualnej 

Jak już wspomnieliśmy, określenie "terapia manualna" dotyczy w istocie całej dużej grupy technik, które można zastosować, by pomóc pacjentowi. Wśród metod terapeutycznych stosowanych w Centrum Luxmedica możemy wyróżnić m.in. takie, jak:

Koncepcja Maitland - charakterystyczna dla niej jest duża drobiazgowość badania, które ma odkryć przyczynę dolegliwości. Następnie indywidualnie dobiera się stosowane techniki. Wykorzystuje się m.in. manipulację i mobilizację stawów, ćwiczenia wzmacniające czy stretching. Bardzo ważna jest również praca pacjenta w domu, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń pokazanych uprzednio przez terapeutę.
Metoda Kaltenborna - stosowana przede wszystkim w obrębie kręgosłupa, stawów obwodowych oraz tkanki nerwowej. Po części diagnostycznej dobiera się  odpowiednie chwyty i techniki, m.in. techniki mobilizacji tkanki nerwowej. 
Terapia manualna według Cyriaxa - ważna jest tu kolejność wykonywania badań, a więc odpowiednio wywiad, obserwacja, badanie funkcjonalne oraz badanie dotykowe. Następnie stosuje się u pacjenta dobrane do odczuwanych przez niego dolegliwości techniki, wśród których możemy wyróżnić m.in. trakcje, manipulacje i masaż poprzeczny. Ta metoda terapeutyczna skierowana jest przede wszystkim do osób z dysfunkcjami narządu ruchu. 

Poza wyżej wymienionymi w naszym gabinecie terapii manualnej w Szczecinie pracuje się również metodami McKenziego, Mulligana, Evjentha oraz stosuje się manipulacje krótkodźwigniowe. Metoda terapii zawsze dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta z uwzględnieniem zgłaszanych przez niego dolegliwości.

Jak przebiega terapia? Czego spodziewać się w gabinecie?

Terapia manualna, jak sama nazwa wskazuje, to praca za pomocą rąk terapeuty. Jest to więc metoda leczenia zaliczająca się do nieinwazyjnych. W związku z tym nie wymaga specjalnego przygotowania, aczkolwiek warto zadbać o ubiór ułatwiający odsłonięcie wskazanych partii ciała. Należy również zabrać ze sobą wyniki badań kręgosłupa, jeżeli takie posiadamy.

Przebieg wizyty w gabinecie początkowo może przypominać każdą inną wizytę lekarską. Rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, podczas którego możemy zostać zapytani o odczuwane dolegliwości, jak również o przyjmowane leki i schorzenia dodatkowe. Następnie przeprowadza się badania diagnostyczne i testy ruchowe. Wszystko po to, aby odkryć przyczynę dolegliwości i skutecznie zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego sposobu leczenia. 

Zazwyczaj podczas terapii manualnej pacjenci siedzą lub leżą na kozetce. Terapeuta stosuje specjalne chwyty, uciśnięcia czy rozciąganie. Nie jest to bolesne, choć w przypadku mocniejszych ruchów może powodować dyskomfort. Niekiedy w czasie sesji terapeutycznej pacjent może usłyszeć charakterystyczny dźwięk przypominający chrupnięcie. Choć może on powodować niepokój, jest tak naprawdę rzeczą zupełnie normalną i niegroźną. Najczęściej jest po prostu efektem przesunięcia się powierzchni stawowych na właściwe miejsce. 

Jedna sesja terapii manualnej może trwać, w zależności od wybranej opcji, od 30 do nawet 90 minut.

Korzyści z poddania się terapii manualnej 

Terapia manualna to metoda leczenia bardzo polecana w przypadku odwracalnych zmian dotykających narząd ruchu. Najwyższej klasy specjaliści potrafią za jej pomocą nawet całkowicie wyeliminować przyczyny dolegliwości. Techniki manualne są nieocenione również w rehabilitacji ortopedycznej, gdzie pomagają przyspieszyć powrót narządów do pełnej sprawności ruchowej, a pacjenta do codziennych aktywności. 

Główne pozytywne efekty, jakie można zaobserwować po terapii manualnej to zmniejszenie bólu, poprawa elastyczności tkanek, zwiększenie ruchomości stawów oraz zmniejszenie stanów zapalnych. Zazwyczaj korzyści te dają się odczuć już po pierwszej sesji. Terapia manualna skutecznie eliminuje nie tylko objawy, ale i przyczyny problemów, a także zmniejsza ryzyko nawrotów dolegliwości w przyszłości. W wielu przypadkach pozwala również uniknąć stosowania przewlekłej farmakologii i związanego z tym obciążenia organizmu.

Terapia manualna w Szczecinie - sprawdź, jak możemy Ci pomóc

Dolegliwości narządu ruchu to dziś powszechny problem. Siedzący tryb życia czy zwiększone ryzyko kontuzji wynikające z aktywności sportowej to tylko niektóre z przyczyn, jakie mogą stać za kłopotami zdrowotnymi w tym obszarze. Nie musisz jednak godzić się z cierpieniem, gdyż jesteśmy gotowi pomóc Ci uporać się z dolegliwościami, pomóc odzyskać sprawność ruchową i uśmierzyć dokuczliwy ból.

Pracujemy z wieloma pacjentami, którzy zgłaszają się z rozmaitymi problemami dotyczącymi stawów, więzadeł i tkanek. Mamy więc możliwość udzielenia pomocy w wielu różnych przypadkach, których rozpoznania dokonujemy po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem oraz szczegółowych badań diagnostycznych. Zlokalizowani jesteśmy w okolicy Szczecina i prowadzimy sesje trwające 30, 60 lub 90 minut. Zapraszamy do skorzystania z oferty i zapisania się na zabiegi terapii manualnej.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
8:00-19:00

CENTRUM MEDYCZNE LUXMEDICA
ul. Welecka 1A, 72-006 Mierzyn

 • +48 91 48 48 404

Istnieje również możliwość umówienia wizyty poza standardowymi godzinami pracy,

Ceny zabiegów (terapia manualna)

TERAPIA MANUALNA DO 30 MIN
90 zł
90 zł
TERAPIA MANUALNA DO 60 MIN
150 zł
150 zł

Umów się na wizytę

Twoje Centrum Medyczne

w Szczecinie

CENTRUM MEDYCZNE LUXMEDICA
ul. Welecka 1A, 72-006 Mierzyn

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
8:00-19:00

CENTRUM MEDYCZNE LUXMEDICA
ul. Welecka 1A, 72-006 Mierzyn

 • +48 91 48 48 404

Istnieje również możliwość umówienia wizyty poza standardowymi godzinami pracy,

luxmedica_white

Centrum Medyczne LUXMEDICA to zespół wykwalifikowanych specjalistów lekarzy oraz fizjoterapeutów, których zadaniem jest kompleksowa diagnostyka, leczenie i rehabilitacja.

Kontakt

CENTRUM MEDYCZNE LUXMEDICA
ul. Welecka 1A, 72-006 Mierzyn

 • +48 91 48 48 404

 • rejestracja@luxmedica.pl

Odwiedź Nas

Copyrights © 2022 LuxMedica All rights reserved.    |   Projekt i wykonanie wizualneprojekty.pl   |    Polityka prywatności