Choroba Hashimoto – sprawdź, jak objawia się zapalenie tarczycy

hashimoto

Tarczyca, będąc jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego, stanowi bardzo ważny organ, a jej prawidłowe działanie ma znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Niestety, czasem dotykają ją różne przypadłości – nie tylko dość dobrze już kojarzone nadczynność i niedoczynność, ale także choroba Hashimoto. Czym jest? Sprawdź informacje, które zebraliśmy na ten temat.

Choroba Hashimoto – czym jest?

Choroba Hashimoto należy do grona schorzeń autoimmunologicznych. Jest to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. W jej przebiegu układ odpornościowy atakuje własną tarczycę. Dochodzi więc do jej zapalenia, a także upośledzenia podstawowych funkcji. Chory narząd nie jest w stanie skutecznie produkować i wydzielać hormonów. Ich produkcja stopniowo spada, a sama tarczyca najpierw się nadmiernie powiększa, by następnie doszło do jej kurczenia oraz powstania na powierzchni małych guzków.

Kto jest najbardziej narażony na zapalenie tarczycy?

Niestety nikt nie jest wolny od ryzyka zachorowania na Hashimoto. Przypadłość ta zdarza się u osób w każdym wieku, również dzieci. Najczęściej jednak rozpoznaje się ją u kobiet w średnim wieku. Jako główny czynnik ryzyka podaje się predyspozycje genetyczne, choć niektórzy przedstawiciele środowiska naukowego badają również prawdopodobieństwo wywołania choroby przez wirusy i bakterie. Z pewnością warto mieć na uwadze, że jeżeli w rodzinie zdarzały się problemy z tarczycą, w tym właśnie choroba Hashimoto, należy zwrócić większą uwagę na zdrowie tego narządu przy okazji wykonywania okresowych badań profilaktycznych.

Objawy Hashimoto – nie lekceważ tych sygnałów

Pierwsze objawy choroby łatwo przegapić, gdyż przez długi czas może ona nie dawać dolegliwości bólowych. Ponieważ w przebiegu Hashimoto dochodzi do przerostu tarczycy, u pacjentów daje się zauważyć powiększenie przedniej części szyi (wolę). Inne symptomy, na które warto zwrócić uwagę, to m.in.:

  • Zmęczenie
  • Wypadanie włosów
  • Łamliwe paznokcie
  • Sucha skóra
  • Bladość cery
  • Bóle mięśni i stawów
  • Zaparcia

Warto wiedzieć, że osłabienie funkcji tarczycy może wpłynąć również na stan psychiczny pacjenta – wywołując chociażby kłopoty z pamięcią czy objawy depresji.

Podejrzewasz u siebie chorobę Hashimoto? Dowiedz się, gdzie powinieneś się udać

Chorób tarczycy nie można lekceważyć. Zapalenie limfocytarne typu Hashimoto może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. problemów natury kardiologicznej czy też stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu w przypadku kobiet będących w ciąży. Jeśli więc podejrzewasz u siebie chorobę Hashimoto lub inne problemy z tarczycą, udaj się do lekarza. W pierwszej kolejności może być to internista, który dokona wstępnego rozpoznania, wykluczy inne dolegliwości i w razie potrzeby skieruje do endokrynologa. Choć choroba Hashimoto należy do schorzeń przewlekłych i nie da się wyleczyć jej całkowicie, podjęcie terapii pomaga skutecznie kontrolować objawy i sprawiać, że nie mają one negatywnego wpływu na codzienne funkcjonowanie pacjenta.