Chrapanie – przyczyny i leczenie
Chrapanie uznawane jest za uciążliwe przede wszystkim dla osoby dzielącej sypialnię z osobą wydająca tego typu dźwięki. W rzeczywistości jednak to znacznie poważniejszy problem o podłożu zdrowotnym. Czym jest chrapanie, skąd się bierze i jak z nim walczyć? Sprawdź!
Chrapanie – co to za dolegliwość?
Chrapanie to nic innego, jak objaw dźwiękowy nadmiernej wibracji tkanek gardła. Dotyczy przede wszystkim podniebienia miękkiego, a także języczka. Kiedy śpimy, gardło ulega naturalnemu zwężeniu. W tym czasie ścianki górnych dróg oddechowych lekko drgają, gdy przepływa przez nie powietrze. W przypadku niedrożności dróg oddechowych podczas prób nabrania powietrza gardłem mogą wydostawać się nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Potrafią osiągnąć wartość nawet 80 dB.
Sam chory nie wybudza się w wyniku chrapania, często nie jest więc świadomy problemu. Informują go o tym osoby bliskie, którym odgłos chrapania obniża jakość snu.
Chrapanie – przyczyny
Statystycznie dolegliwość ta dotyka częściej mężczyzn, niż kobiet. Do innych czynników ryzyka należą otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów, a także spanie na wznak. Inne przyczyny, jakie mogą kryć się za chrapaniem podczas snu to:
- Zażywanie niektórych leków
- Krzywa przegroda nosowa lub inne wady budowy górnych dróg oddechowych
- Obecność polipów w nosie
- Problemy z drożnością nosa związane z alergią
- Przerost migdałków
- Obniżenie napięcia mięśniowego języka i gardła
Jak widać najczęściej chrapanie ma podłoże w problemach zdrowotnych. Należy więc podjąć się szczegółowej diagnostyki w celu odkrycia właściwej przyczyny.
Czy chrapanie jest niebezpieczne?
Chrapanie uprzykrza życie nie tylko bliskim chorego. Warto wiedzieć, że dźwięki powstają w wyniku spłaszczonego oddechu, a więc podczas chrapania do płuc dostaje się mniej powietrza. Co więcej, u co 10 osoby zmagającej się z chrapaniem dojdzie do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to groźna choroba polegająca na cyklicznie powtarzających się zatrzymaniach oddechu trwających zwykle powyżej 10 sekund. Mimo że chory teoretycznie oddycha, to jego drogi oddechowe zapadają się, a powietrze nie dostaje do płuc. Konsekwencją tego jest senność i rozdrażnienie w trakcie dnia, a niepodjęcie leczenia może prowadzić do dalszych problemów ze zdrowiem.
Skuteczne sposoby na chrapanie
Najczęściej wyszukiwane frazy dotyczące chrapania to “chrapanie przyczyny” oraz “chrapanie sposoby”. Sugeruje to, że pacjenci spodziewają się, że istnieją jakieś złote środki, które pozwolą im uporać się z tą dolegliwością na własną rękę. Niestety nie jest to takie proste i tylko u części chorych wystarczające okaże się zrzucenie nadmiernej masy ciała, ograniczenie spożywania alkoholu czy też stosowanie dostępnych bez recepty sprayów z apteki.
Prawdziwa walka rozpoczyna się po wizycie u laryngologa, który zdiagnozuje przyczynę chrapania i to na jej leczeniu się skupi. W terapii chrapania stosuje się więc zarówno środki farmakologiczne, jak i np. plastykę podniebienia miękkiego. Choć proces leczenia może nie okazać się tak szybki, jakbyśmy sobie tego życzyli, warto zająć się tym problemem i zapobiec rozwojowi bezdechu sennego.