EKG – co to za badanie i kiedy warto je wykonać?
Badanie EKG czyli inaczej elektrokardiografia, to bezbolesne i nieinwazyjne badanie możliwe do wykonania u pacjentów w każdym wieku. To jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w pracy kardiologa. Jak wygląda przebieg tego badania? Kiedy i w jakim celu się je wykonuje? Zapraszamy do lektury.
EKG – kiedy się je wykonuje?
EKG to zabieg diagnostyczny wykonywany w celu wykrycia zaburzeń pracy serca. To podstawowe badanie zlecane w przypadku podejrzenia chorób mięśnia sercowego. Skierowania na EKG można się więc spodziewać w przypadku zgłoszenia lekarzowi następujących dolegliwości:
- Bólu w klatce piersiowej
- Utraty przytomności
- Zawrotów głowy
- Duszności
- Kołatania serca
- Nadciśnienia
Co więcej, nawet w przypadku braku objawów, lekarze zalecają, by badać serce raz do roku po ukończeniu 45 roku życia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób zdrowych, u których występuje w rodzinie historia chorób układu sercowo-naczyniowego. W takim wypadku badanie można wykonać, uzyskując skierowanie od lekarza, bądź zgłaszając się do placówki prywatnej.
Jak przebiega badanie?
Narzędziem, którego używa się do wykonania badania EKG, jest elektrokardiograf. Sprzęt ten posiada specjalne elektrody, które rejestrują pracę serca. Umieszcza się je na klatce piersiowej pacjenta, a także na nadgarstkach i kostkach nóg. Podczas badania pacjent leży na kozetce rozebrany od pasa w górę. Podczas trwającego 5-10 minut badania nie powinno się nic mówić ani poruszać. Czynności te mogłyby bowiem zakłócić wynik.
Elektrokardiograf rejestruje informacje o pracy serca, a następnie przesyła je do urządzenia, które zapisuje wynik na papierze milimetrowym. Po sprawdzeniu przez lekarza wykonującego badanie, czy przebiegło ono prawidłowo, elektrody zostają usunięte z ciała pacjenta i może on się ubrać. EKG może wykryć zaburzenia rytmu serca, wady wrodzone tego organu, a także problemy z jego dostatecznym ukrwieniem. Interpretacja wyniku zawsze należy jednak do lekarza specjalisty.
Jak się przygotować do EKG?
EKG to nieinwazyjne badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. W przypadku bujnego owłosienia na klatce piersiowej zaleca się też, by je usunąć. Pacjenci do badania muszą zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy, w dniu badania warto więc w miarę możliwości po prostu z nich zrezygnować. Co więcej, bezpośrednio (co najmniej 10 minut) przed badaniem nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.
Czy EKG można wykonać zawsze i u każdego?
Badanie elektrokardiografem można wykonywać u niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych. Nie ma przeciwwskazań do jego zlecania i wykonywania. Jest bezpieczne również w okresie ciąży. EKG będzie więc pierwszym wyborem diagnostycznym w przypadku podejrzenia zaburzenia pracy serca. Warto korzystać z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna i poddać się mu zarówno w razie odczuwania wymienionych wyżej symptomów, jak i w ramach profilaktyki.