EKG – co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Badanie EKG czyli inaczej elektrokardiografia, to bezbolesne i nieinwazyjne badanie możliwe do wykonania u pacjentów w każdym wieku. To jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w pracy kardiologa. Jak wygląda przebieg tego badania? Kiedy i w jakim celu się je wykonuje? Zapraszamy do lektury.

EKG – kiedy się je wykonuje?

kobieta z elektrodami trzymajacymi figurke serca 23 2147934624

EKG to zabieg diagnostyczny wykonywany w celu wykrycia zaburzeń pracy serca. To podstawowe badanie zlecane w przypadku podejrzenia chorób mięśnia sercowego. Skierowania na EKG można się więc spodziewać w przypadku zgłoszenia lekarzowi następujących dolegliwości:

  • Bólu w klatce piersiowej
  • Utraty przytomności
  • Zawrotów głowy
  • Duszności
  • Kołatania serca
  • Nadciśnienia

Co więcej, nawet w przypadku braku objawów, lekarze zalecają, by badać serce raz do roku po ukończeniu 45 roku życia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób zdrowych, u których występuje w rodzinie historia chorób układu sercowo-naczyniowego. W takim wypadku badanie można wykonać, uzyskując skierowanie od lekarza, bądź zgłaszając się do placówki prywatnej.

Jak przebiega badanie?

biale tlo medyczne i opieki zdrowotnej z linii kardiogram 1017 20045

Narzędziem, którego używa się do wykonania badania EKG, jest elektrokardiograf. Sprzęt ten posiada specjalne elektrody, które rejestrują pracę serca. Umieszcza się je na klatce piersiowej pacjenta, a także na nadgarstkach i kostkach nóg. Podczas badania pacjent leży na kozetce rozebrany od pasa w górę. Podczas trwającego 5-10 minut badania nie powinno się nic mówić ani poruszać. Czynności te mogłyby bowiem zakłócić wynik.

Elektrokardiograf rejestruje informacje o pracy serca, a następnie przesyła je do urządzenia, które zapisuje wynik na papierze milimetrowym. Po sprawdzeniu przez lekarza wykonującego badanie, czy przebiegło ono prawidłowo, elektrody zostają usunięte z ciała pacjenta i może on się ubrać. EKG może wykryć zaburzenia rytmu serca, wady wrodzone tego organu, a także problemy z jego dostatecznym ukrwieniem. Interpretacja wyniku zawsze należy jednak do lekarza specjalisty.

Jak się przygotować do EKG?

EKG to nieinwazyjne badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. W przypadku bujnego owłosienia na klatce piersiowej zaleca się też, by je usunąć. Pacjenci do badania muszą zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy, w dniu badania warto więc w miarę możliwości po prostu z nich zrezygnować. Co więcej, bezpośrednio (co najmniej 10 minut) przed badaniem nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Czy EKG można wykonać zawsze i u każdego?

Badanie elektrokardiografem można wykonywać u niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych. Nie ma przeciwwskazań do jego zlecania i wykonywania. Jest bezpieczne również w okresie ciąży. EKG będzie więc pierwszym wyborem diagnostycznym w przypadku podejrzenia zaburzenia pracy serca. Warto korzystać z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna i poddać się mu zarówno w razie odczuwania wymienionych wyżej symptomów, jak i w ramach profilaktyki.