Grzybica paznokci – wstydliwy problem, który możesz wyleczyć
Choć grzybica paznokci dotyka nawet 10% społeczeństwa, wciąż jest to dla wielu osób temat krępujący i swoiste tabu. Wstyd przed zgłoszeniem się do lekarza może wynikać z faktu, że problem ten jest częściowo natury estetycznej, a także w świadomości niektórych pacjentów może być powiązany z niedostateczną dbałością o higienę. Czy to słuszne przeświadczenie? Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest grzybica paznokci oraz jak z nią walczyć.
Grzybica paznokci – co to za choroba?
Grzybica paznokci to choroba przewlekła. Nazywana jest również onychomikozą. Rozwija się na skutek wniknięcia w głąb struktury paznokci patogenów, a konkretnie grzybów. Infekują one paznokcie i doprowadzają do ich zakażenia. W obrębie chorych paznokci dochodzi do zmian w wyglądzie, a także stają się one osłabione. Infekcje grzybicze zdarzają się najczęściej na paznokciach stóp, ale mogą dotknąć również te na dłoniach. Co ważne, grzybica to problem nie tylko estetyczny. Nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia, a także rozprzestrzenić się na inne obszary ciała. W skrajnych przypadkach przedostaje się nawet do krwiobiegu, a u chorych na cukrzycę może doprowadzić do konieczności amputacji.
Przyczyny i objawy grzybicy paznokci
Grzybica należy do tych chorób, które często można rozpoznać tzw. gołym okiem. Chory paznokieć staje się kruchy i łamliwy, a na jego powierzchni dostrzec można pofałdowania. W przypadku dalszego rozwoju choroby może dojść do odklejenia się paznokcia od łożyska. Zmienia on również swoją barwę. Łatwo zauważyć, że zaczyna przybierać żółty, brązowy, a niekiedy nawet czarny kolor. Okolice paznokcia są zaczerwienione, ciepłe i bolesne, a dodatkowo spod płytki zaczyna się wydobywać się nieprzyjemny zapach. Być może właśnie dlatego niektórzy sądzą, że przyczyną grzybicy jest brak higieny. Nie jest to do końca prawdą. Choć faktycznie utrzymanie higieny może zmniejszyć ryzyko zakażenia, niestety całkiem go nie eliminuje. Warto bowiem wiedzieć, że grzybica to choroba zakaźna, którą można zarazić się np. chodząc na boso na basenie, korzystając z pożyczonych butów, a nawet poddając zabiegowi manicure lub pedicure w salonie, który nie dba o sterylizację narzędzi.
Jak leczyć grzybicę? Czy domowe sposoby są tu wystarczające?
Chorując na grzybicę, nie ma co niestety liczyć na to, że objawy same miną. Nieleczona grzybica stanowi zagrożenie dla osoby chorej, jak również naraża osoby z jej otoczenia, dlatego zawsze powinno się wdrożyć leczenie. Jeśli schorzenie nie jest jeszcze zaawansowane, można spróbować zastosować preparaty przeciwgrzybicze dostępne bez recepty w aptekach. W przypadku jednak, gdy problem dotyczy kilku paznokci lub objawy wskazują na zaawansowane stadium, należy zgłosić się do lekarza. Właściwym specjalistą jest dermatolog. Postawi on ostateczną diagnozę, jak również dobierze właściwą terapię, która może być oparta zarówno o preparaty działające miejscowo (m.in. maści, kremy), jak i leki przyjmowane doustnie.