Jak często z dzieckiem do ortopedy?
Ortopeda to specjalista od narządu ruchu. W przypadku dzieci, ortopeda dziecięcy lub ortopedyczny to specjalista, który pomaga w wykrywaniu i leczeniu wad postawy, dysplazji stawu biodrowego, skoliozy czy kifozy. Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy i jak często uczęszczać na wizyty?
Kiedy umówić się do ortopedy po raz pierwszy?
Pierwszy kontakt z ortopedą powinien mieć miejsce już w pierwszym miesiącu życia dziecka. W tym okresie, dziecko zaczyna poruszać rączkami i nóżkami, a wady wrodzone mogą być łatwiej wykryte. Ortopeda powinien skontrolować głowę kości udowej oraz zdiagnozować ewentualną dysplazję stawów biodrowych. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości w postawie dziecka, należy skonsultować się z ortopedą jak najszybciej.
Kolejne wizyty kontrolne
Należy pamiętać, że kontrolne wizyty u ortopedy powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu dziecka. W pierwszym roku życia dziecko powinno mieć co najmniej dwie wizyty u ortopedy. W przypadku nieprawidłowości, wady postawy, czy dysplazji stawu biodrowego, kolejne wizyty kontrolne powinny być bardziej intensywne.
Wizyta u ortopedy – kiedy jeszcze należy się udać?
W przypadku podejrzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, rodzice powinni jak najszybciej zareagować i umówić się na wizytę u ortopedy. W przypadku dziecka, które ma problemy z ruchem lub rozwija się nieprawidłowo, należy również skonsultować się z ortopedą. Ponadto, dzieci powinny mieć zaplanowane regularne wizyty kontrolne, aby zapobiegać problemom z postawą czy wadami stawów biodrowych.
Czytaj również: Jak często z dzieckiem do ortopedy?
Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Wizyta u ortopedy powinna być specjalistyczna i skierowana na rozwój ruchowy dziecka. Podczas pierwszej wizyty ortopeda bada dziecko, sprawdza ruchliwość kończyn, diagnozuje wady postawy czy dysplazję stawów biodrowych. W przypadku potrzeby, ortopeda zleca badania dodatkowe, takie jak USG czy RTG.
Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy?
Pierwszy kontakt z ortopedą powinien mieć miejsce już w pierwszym miesiącu życia dziecka, kiedy to maluch powinien mieć pierwszą wizytę kontrolną u specjalisty. Ważne jest, aby skonsultować się z ortopedą, gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość w postawie lub ruchu dziecka. Wizyta u ortopedy dziecięcego powinna się odbyć również, gdy istnieją podejrzenia wad wrodzonych, dysplazji stawów biodrowych czy innych problemów z narządem ruchu.
Jakie problemy ortopedyczne mogą wystąpić u dzieci?
Do najczęstszych problemów ortopedycznych u dzieci należą wady postawy, skolioza, kifoza oraz dysplazja stawów biodrowych. Ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na sposób, w jaki dziecko porusza się i stawia stopy. Jeśli dziecko ma problemy z chodzeniem, pełzaniem czy nauką chodzenia, warto skonsultować się z ortopedą dziecięcym.
Kolejne wizyty kontrolne powinny mieć miejsce w momencie, gdy dziecko zaczyna raczkować, chodzić czy siedzieć. Ortopeda dziecięcy powinien wtedy zbadać rozwój ruchowy dziecka oraz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. W przypadku wad postawy, kontrola powinna być bardziej intensywna.
Czy wizyta u ortopedy jest konieczna tylko w przypadku problemów z narządem ruchu?
Nie tylko. Wizyta u ortopedy dziecięcego może mieć również charakter profilaktyczny.
Wizyta u ortopedy dziecięcego to specjalistyczny i ważny moment dla każdego malucha. Podczas pierwszej wizyty, ortopeda przeprowadza badanie układu ruchu dziecka. Badanie to jest bezbolesne i polega na dokładnym zbadaniu kończyn, stawów, mięśni oraz wykluczeniu ewentualnych wad postawy.
Jeśli ortopeda zdiagnozuje jakiekolwiek nieprawidłowości, skieruje dziecko na dalsze badania diagnostyczne, które pozwolą rozpoznać problem i pokonać jego źródło.