Jak dbać o swoje uszy?
Uszy są najbardziej widoczną częścią ludzkiego systemu słuchowego. Dbanie o uszy jest ważne na wiele sposobów. Czyszczenie to jeden z etapów, a zapobieganie i leczenie infekcji to kolejny. Pielęgnacja uszu obejmuje również podejmowanie kroków w celu uniknięcia niepotrzebnego hałasu i obserwację ewentualnego ubytku słuchu. Jeśli masz obawy co do któregokolwiek z tych zagadnień, powinieneś skontaktować się ze specjalistą laryngologii Szczecin. Higiena uszu jest ważna, ale równie ważne jest bezpieczeństwo przed hałasem i urazami. Niektóre leki i choroby mogą mieć wpływ na Twój słuch. Znajomość oznak ubytku słuchu jest ważna, podobnie jak regularne badania kontrolne. Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są wskazówki dotyczące higieny uszu?
- co powinieneś wiedzieć o chorobach, lekach i ich wpływie na uszy?
- jak dbać o swoje uszy?
Wskazówki dotyczące higieny uszu?
Czyść uszy z wyjątkową starannością. Nie czyść uszu niczym mniejszym niż ściereczka na palcu. Do czyszczenia uszu nie używaj patyczków higienicznych, spinek ani ostrych, spiczastych przedmiotów. Przedmioty te mogą zranić przewód słuchowy lub błonę bębenkową. Woskowina jest sposobem oczyszczania ucha. Jeśli masz nagromadzoną woskowinę, która blokuje Twój słuch, zgłoś się do laryngologa Szczecin w celu jej usunięcia. Nie próbuj usuwać jej na własną rękę.
Jeśli odczuwasz swędzenie lub ból w uszach, zadzwoń do swojego lekarza. Zbada Cię, doradzi Ci odpowiednie leczenie i pomoże zdecydować, czy musisz udać się do specjalisty. Jeśli masz przekłute uszy, regularnie czyść kolczyki i płatki uszu alkoholem.
Centrum medyczne Szczecin – Co powinieneś wiedzieć o chorobach, lekach i ich wpływie na uszy?
Ze względu na sposób, w jaki nasze ciała są połączone, niektóre choroby mogą zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji ucha lub utraty słuchu. Ponadto na uszy mogą wpływać efekty uboczne leków. Niektóre choroby i stany medyczne mogą mieć wpływ na Twój słuch. Jeśli doświadczasz nagłej utraty słuchu lub masz ciągły szum w uszach lub głowie, niezwłocznie zgłoś się do centrum medyczne Szczecin. Wyciek z ucha nie jest normalny i zwykle sugeruje infekcję. Jak najszybciej udaj się do lekarza.
Niektóre leki mogą wpływać na słuch. Zażywaj leki tylko zgodnie z zaleceniami i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz problemy ze słuchem, równowagą lub dzwonieniem w uszach.
Laryngologia Szczecin – Jak dbać o swoje uszy?
Nie wkładaj niczego do uszu
Należy pamiętać, aby nigdy nie wkładać do ucha małych przedmiotów, zwłaszcza wacików do czyszczenia. Takie małe przedmioty mogą uszkodzić przewód słuchowy, wywołać infekcje, a nawet przebić błonę bębenkową. Ponadto waciki mogą wepchnąć woskowinę głębiej do przewodu słuchowego. Jeśli chcesz wyczyścić swoje uszy, zastosuj się do naszej kolejnej porady dotyczącej pielęgnacji uszu.
Bezpieczne czyszczenie uszu
Aby bezpiecznie wyczyścić uszy, zacznij od dokładnego umycia ucha zewnętrznego ciepłą ściereczką. Twoje uszy zazwyczaj nie wymagają wewnętrznego czyszczenia, ponieważ mają wbudowany mechanizm samoczyszczący. Jeśli jednak w Twoim uchu nagromadziła się woskowina lub czujesz, że uszy są zatkane lub bolesne, najlepiej odwiedź specjalistę laryngologii Szczecin, aby mógł on zastosować bezpieczną metodę usunięcia blokady.
Regularne wizyty u laryngologa
Rutynowe wizyty u laryngologa, to najlepszy sposób na upewnienie się, że wszystko jest w najlepszym stanie. Może on pomóc w sprawdzeniu, czy nie masz ubytku słuchu i udzielić spersonalizowanych zaleceń, jak utrzymać uszy w zdrowiu. W niektórych przypadkach nie zawsze musisz iść do specjalisty – niektórzy lekarze pierwszego kontaktu mogą wykonać badanie słuchu podczas corocznego badania. Jeśli masz objawy ubytku słuchu, szumy uszne lub zatkane uszy, najlepiej umówić się na wizytę u laryngologa, który jest specjalnie przeszkolony w zakresie zdrowia uszu.
Ochrona słuchu w głośnym otoczeniu
Utrata słuchu spowodowana hałasem może być wynikiem narażenia na bardzo głośne dźwięki. Zapoznanie się z tym, jaka głośność przekracza limit naszych uszu, może pomóc Ci przygotować się na takie sytuacje. Jeśli masz zamiar przebywać w miejscu, które znajduje się w strefie zagrożenia, weź ze sobą ochronę słuchu, taką jak zatyczki do uszu, słuchawki z redukcją hałasu lub nauszniki – albo lepiej w ogóle unikaj tych dźwięków.
Ochrona uszu podczas podróży samolotem
Podejmij środki ostrożności podczas podróży samolotem. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec “uchu samolotowemu”, czyli wrażeniu pełności, duszności, stłumienia lub dyskomfortu w uszach podczas gwałtownych zmian wysokości. Zadbaj o swoje uszy w samolocie poprzez ziewanie, połykanie i/lub żucie gumy podczas startu i lądowania, aby pomóc złagodzić wszelkie objawy. Możesz również kupić specjalnie filtrowane zatyczki do uszu, które pomagają wyrównać ciśnienie w uszach. Na koniec rozważ użycie środka wykrztuśnego, jeśli jesteś przeziębiony lub masz uczucie duszności.