Nefrolog Szczecin – czym się zajmuje i kiedy umówić się na wizytę?

Nefrolog Szczecin to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu nerek. Problemy z nerkami są coraz powszechniejsze na całym świecie, a miliony ludzi każdego roku poddaje się leczeniu z powodu uszkodzenia lub przewlekłej choroby nerek. W rzeczywistości choroby nerek są 12. główną przyczyną zgonów na świecie. Nefrolodzy mogą opracować plan zarządzania, który pomoże Ci przezwyciężyć słabo funkcjonujące nerki. W niektórych przypadkach, Twoje uszkodzenie nerek może być nawet odwracalne, jeśli zostanie wcześnie wykryte i leczone.

Nefrolog zachodniopomorskie – Czym się zajmuje?

Czasami nazywana medycyną nerek, nefrologia jest specjalnością w ramach dziedziny medycyny wewnętrznej związanej z opieką nad nerkami. Jest ona często związana z nadciśnieniem lub wysokim ciśnieniem krwi.

Nefrolog zachodniopomorskie to specjalista medyczny, który diagnozuje, leczy i zarządza ostrymi i przewlekłymi problemami i chorobami nerek. Leczą również związane z tym problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie płynów oraz zaburzenia równowagi elektrolitów i minerałów. Ponadto, specjaliści ci są odpowiedzialni za leczenie dializami nerkowymi – zarówno hemodializami, jak i dializami otrzewnowymi – oraz za przeszczepy nerek i ich dalszą profilaktykę.

Nefrolodzy są ekspertami w dziedzinie zdrowia nerek i pracują nad identyfikacją problemów z nerkami, aby pomóc Ci utrzymać dobre zdrowie. Twoje nerki są ważne, ponieważ filtrują Twoją krew w celu usunięcia odpadów i toksyn, a także monitorują i równoważą stosunki wodne, kwasowo-zasadowe i mineralne w organizmie.

Poradnia nefrologiczna Szczecin – Dlaczego nerki są takie ważne?

Bez prawidłowego filtrowania krwi i zrównoważonych ilości płynów i składników odżywczych, Twoje ciało może stać się niezdrowym środowiskiem. Niska wydolność nerek może narażać Cię na ryzyko przewlekłej choroby nerek, niewydolności nerek lub schyłkowej niewydolności nerek, kiedy to wymagana jest regularna dializa.

Wizyta w poradni nefrologicznej Szczecin oddaje pacjenta w ręce ekspertów, którzy mogą zalecić najlepszy plan leczenia. Są oni na bieżąco z postępem medycznym w zakresie chorób nerek, aby zapewnić Ci najbardziej dokładną i kompleksową opiekę.

Awaria nerek jest nawet bardziej prawdopodobna niż awaria wątroby, głównie z powodu przewlekłych chorób, które rozwijają się w tym samym czasie. Choroba nerek może rozwijać się z istniejących problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Może również powodować rozwijające się wysokie ciśnienie krwi i choroby serca, nawet jeśli nie miałeś tych problemów wcześniej. Przewlekła choroba nerek może również prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak anemia, osteoporoza, osłabienie układu odpornościowego lub nieregularne bicie serca. Ten związek przyczynowo-skutkowy pokazuje, jak ważne jest posiadanie zdrowych nerek i proaktywne podejście do wizyt u nefrologa, który może leczyć i zarządzać wszelkimi problemami związanymi z nerkami.

Nefrolog Szczecin – Kiedy umówić wizytę?

Większość ludzi nie udaje się do nefrologa bez skierowania od swojego lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj wizyta u nefrologa Szczecin oznacza, że masz objawy związane z nerkami z nieznanej przyczyny lub że masz problemy zdrowotne, które tylko specjalista od nerek wie, jak leczyć. Możesz zostać skierowany do nefrologa, jeśli masz następujące oznaki lub objawy:

  • Przewlekłe infekcje dróg moczowych – Jeśli często cierpisz na infekcje dróg moczowych, które zazwyczaj są infekcjami pęcherza, jesteś w większym stopniu narażony na to, że infekcja przeniesie się do nerek. To również stawia cię w grupie większego ryzyka rozwoju choroby nerek, trwałego uszkodzenia nerek, a nawet ich niewydolności. Przewlekłe objawy zapalenia pęcherza, zwłaszcza krew w moczu, gorączka i zmęczenie, mogą również wskazywać na wczesne stadium raka pęcherza lub nerek.
  • Powtarzające się kamienie nerkowe – Kamienie nerkowe to złogi na bazie minerałów lub soli wewnątrz nerek, które powodują duży ból podczas przechodzenia przez drogi moczowe. Jeśli masz dużo kamieni nerkowych, Twoje nerki prawdopodobnie nie filtrują odpadów prawidłowo i pozwalają na gromadzenie się złogów. Możesz również rozwijać kamienie nerkowe, które zaczynają blokować filtrację kłębuszkową (część procesu oddawania moczu) i obniżają szybkość filtracji. Wszelkie przeszkody mogą zacząć uszkadzać Twoje nerki i prowadzić do przewlekłej choroby nerek.
  • Pienisty mocz – Piankowy lub bąbelkowy oznacza, że w Twoim moczu znajduje się białko. Stan ten, zwany białkomoczem, może wystąpić z wielu przyczyn, z których niektóre są stosunkowo nieszkodliwe, a inne bardziej prawdopodobne, że spowodują uszkodzenie nerek. Twój mocz ma zwykle trochę odpadów białkowych w nim, ale to białko przechodzi niezauważone. Dopiero gdy masz duże ilości białka, zaczynasz widzieć pianę lub pęcherzyki w moczu. Ten wyciek białka może towarzyszyć innym objawom, takim jak skurcze mięśni, duszność i zmęczenie, i może wskazywać na bardziej umiarkowane stadia przewlekłej choroby nerek lub wczesną niewydolność nerek. Twój nefrolog prawdopodobnie wykona serię badań krwi, takich jak azot mocznikowy we krwi, kreatynina w surowicy i stosunek białka do kreatyniny, aby sprawdzić stan zdrowia Twojej krwi i nerek.