Opryszczka – czy może być groźna?

zamyslona usmiechnieta mloda kobieta wzruszajace wargi 1262 17436

Opryszczka to dość powszechny problem medyczny, z którym styka się około połowy populacji. Niektórzy z nas są nawet nosicielami wirusa wywołującego objawy opryszczki i o tym nie wiedzą, ponieważ może on się nigdy nie ujawnić. W związku z dość częstym występowaniem choroby bywa ona bagatelizowana, tymczasem warto zastanowić się nad konsekwencjami zdrowotnymi braku jej leczenia.

Czym tak naprawdę jest opryszczka?

Opryszczka manifestuje się w postaci zmian skórnych. Nie każdy więc od razu kojarzy ją z zakażeniem wirusowym, którym w istocie jest. Opryszczkę wywołują bowiem wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Obecnie określane są one też jako ludzkie wirusy opryszczki alfa 1 i alfa 2. Jeśli raz dojdzie do zakażenia, wirus pozostaje w stanie uśpienia w organizmie nosiciela do końca życia. U niektórych osób nigdy nie dojdzie do jego reaktywacji, inni zaś pod wpływem różnych czynników (m.in. spadku odporności) narażeni będą na wystąpienie opryszczkowego zapalenia skóry. Najczęściej zlokalizowane jest ono na wargach (opryszczka wargowa, zwana też potocznie “febrą” lub “zimnem”), ale może pojawić się też w innych miejscach – m.in. na narządach płciowych, klatce piersiowej lub w okolicy oczu.

Objawy opryszczki

Podstawowym objawem opryszczki, do tego najbardziej z nią kojarzonym i widocznym gołym okiem, są wykwity skórne. Mają postać maleńkich, ropnych pęcherzyków, które swędzą i bolą. Zmiany te nie należą więc do przyjemnych, jednak zwykle po kilku lub kilkunastu dniach samotnie ustępują. U niektórych pacjentów zapalenie opryszczkowe daje jednak również objawy ogólnoustrojowe. Mogą to być gorączka, mdłości czy powiększenie węzłów chłonnych. Co więcej, u dzieci często występuje zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Uczucie swędzenia lub pieczenia w okolicy ust zwiastuje też nawroty choroby, gdyż mogą one pojawić się jeszcze wiele razy w ciągu życia, gdy wystąpią do tego odpowiednie okoliczności.

Leczenie, możliwe powikłania – czy opryszczka jest groźna?

Zakażenie wirusem opryszczki ma w większości przypadków niezbyt przyjemny, ale stosunkowo niegroźny przebieg. Ogranicza się do wystąpienia zmian skórnych, które ustępują po około dwóch tygodniach. Wirus wywołujący chorobę może jednak przedostać się do innych narządów, wywołując poważne konsekwencje. Zakażenie oka w skrajnych przypadkach skutkuje utratą wzroku, a przedostanie się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego wiąże się z rozwojem opryszczkowego zapalenia mózgu, groźną chorobą pozostawiającą duży deficyt neurologiczny, wiążącą się z dużą śmiertelnością. Zakażenie opryszczką u kobiet w ciąży stanowi też zagrożenie dla płodu. Duże znaczenie w profilaktyce mają zasady higieny. Po dotknięciu zmienionego chorobowo miejsca należy zawsze umyć ręce. Warto też wdrożyć leczenie, zarówno łagodzące objawy, jak i działające przeciwwirusowo. W przypadku łagodnych postaci choroby wystarczy skontaktowanie się z internistą, zaś leczenie opryszczki ocznej powinien prowadzić okulista, a opryszczkowego zapalenia mózgu neurolog.