Ortopeda dziecięcy – do jakiego wieku?
Ortopeda dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób i wad układu ruchu u dzieci i młodzieży. Czym się dokładnie zajmuje i do jakiego wieku można korzystać z poradni ortopedycznej dla dzieci? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.
Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Ortopeda dziecięcy to lekarz medycyny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób, urazów i wad postawy u dzieci i młodzieży. Ortopeda dziecięcy zajmuje się w szczególności leczeniem wad kostnych, stawowych, mięśniowych i więzadłowo-stawowych. Skuteczne leczenie wad postawy i chorób układu ruchu u najmłodszych pacjentów pozwala uniknąć poważniejszych patologii ortopedycznych i powikłań w przyszłości.
Czytaj więcej: Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Kiedy warto udać się do ortopedy dziecięcego?
Warto udać się do ortopedy dziecięcego w przypadku wszelkich niepokojących objawów, które mogą wskazywać na problemy z układem ruchu u dziecka. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do poważnych patologii ortopedycznych i powikłań. Dlatego też w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, warto skonsultować się z lekarzem.
Poradnia ortopedyczna dla dzieci – czym się charakteryzuje?
Poradnia ortopedyczna dla dzieci to miejsce, do którego warto udać się w przypadku wszelkich niepokojących nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu u najmłodszych pacjentów. Specjaliści z tej dziedziny medycyny zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych u niemowląt oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego – kiedy?
W przypadku wad postawy u dzieci, warto udać się do ortopedy dziecięcego już w wieku niemowlęcym, ponieważ diagnozowanie i leczenie wad postawy w tym okresie daje większe szanse na ich skuteczne wyleczenie. Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego powinna mieć miejsce między 6 a 8 tygodniem życia dziecka. W przypadku podejrzenia dysplazji stawu biodrowego, wizyta u ortopedy powinna nastąpić już w pierwszych tygodniach życia.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego?
Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego polega przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie z rodzicem i badaniu ruchu dziecka. Lekarz bada kończyny, więzadła oraz stawy, korzystając z testów czynnościowych. W przypadku potrzeby, ortopeda dziecięcy może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak np. badania radiologiczne.
Do jakiego wieku można korzystać z poradni ortopedycznej dla dzieci?
Poradnia ortopedyczna dla dzieci przyjmuje dzieci i młodzież do 18 roku życia. Warto pamiętać, że w poradni ortopedycznej dla dzieci prowadzona jest nie tylko diagnostyka schorzeń, ale również profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży.