Rehabilitacja Szczecin – 5 najczęściej stosowanych zabiegów

Jeśli chcemy trzymać się definicji, rehabilitacja Szczecin oznacza rożnego rodzaju działania lecznicze, które wykonuje lekarz na rzecz określonej osoby. Wykonuje się je w celu przywrócenia całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej. Fizjoterapia Mierzyn może być zalecona przez lekarza specjalistę z różnymi wskazaniami. Możemy otrzymać skierowanie z powodów ortopedycznych – po urazach, zabiegach operacyjnych czy schorzeniach. Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega rehabilitacja
  • jakie zabiegi rehabilitacyjne stosuje się najczęściej
  • czym kierować się wybierając odpowiednią metodę rehabilitacji

1. Fizjoterapia Mierzyn – Galwanizacja i prąd galwaniczny

Galwanizacja jest częścią elektroterapii. W tej metodzie fizjoterapeutycznej wykonywanej w centrum medyczne Szczecin stosuje się prądy lecznicze z różną częstotliwością. Prąd galwaniczny stosuje się w wielu schorzeniach. Jego działanie zależy od miejsca, w którym umiejscowimy elektrody – może on działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie lub poprawiać krążenie. Jest zazwyczaj stosowany w rehabilitacji Szczecin, a rzadziej w kosmetyce. Nakłada się dwie elektrody pomiędzy którymi przepływa prąd stały o małej częstotliwości. Powoduje to kolejno zwężenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Galwanizacja jest bardzo efektowna w terapii zapobiegającej zanikowi porażonych mięśni. Przyspiesza również golenie się ran i zwiększa intensywność podziałów komórkowych w danym miejscu.

fizjoterapia Mierzyn

2. Centrum medyczne Szczecin – terapia ultradźwiękowa

Terapia ultradźwiękowa inaczej fonoterapia, polega na działaniu fali ultradźwięku poprzez skórę na głębsze struktury ciała. W zakres fizjoterapii Mierzyn wchodzą różne rodzaje fali ultradźwiękowej: fala mechaniczna, czy akustyczna. Fonoterapia wywołuje zjawiska fizjologiczne (spowodowane działaniami termicznymi i artemicznymi), które powodują efekt przeciwbólowy i stymulację komórkową procesu naprawczego. Wskazania do leczenia terapią ultradźwiękową obejmują reumatyzm, bóle pleców, stany pourazowe i stany zapalne. Zabieg w centrum medyczne Szczecin polega na mikromasażu, w trakcie którego fale ultradźwiękowe zwiększają przepuszczalność komórek i rozszerzają naczynia krwionośne.

3. Masaż limfatyczny Szczecin – jak wygląda?

Inaczej nazywany drenażem limfatycznym jest szczególnie polecany w formie rehabilitacji Szczecin osobom, które pracują na siedząco lub wykonującym intensywne treningi. Powoduje to często zaburzenie pracy układu żylno-limfatycznego. Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za transport limfy i bierze udział w procesie odpornościowym oraz oczyszczania organizmu. Obrzęk limfatyczny powoduje zatrzymywanie wody w organizmie co przyczynia się do powstawania stanu zapalnego. Masaż limfatyczny Szczecin polega na uciskaniu obszarów w kierunku serca, przemieszczenie limfy i usprawnienie działania jej układu. Dzięki takiemu zabiegowi znika opuchlizna nóg i poprawia się zostaje krążenie w dolnych częściach ciała.

4. Fala uderzeniowa Szczecin – jak działa?

Fala uderzeniowa Szczecin to fala akustyczna, w której występuje wysokie ciśnienie powstające w bardzo krótkim czasie. Takie zabiegi są najczęściej wykonywanuje się w przypadku zmian pourazowych mięśni, ścięgien i stawów. Stosuje się tą formę fizjoterapii Mierzyn w przypadku trudno gojących się złamań, zapalenia ścięgna rzepki i bólów kręgosłupa szyjnego. Jest to bardzo bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, ale nie mogą wykonywać go kobiety w ciąży oraz osoby posiadające rozrusznik serca. Zabieg trwa od 5 do 10 minut i stosuje się go dwa razy w tygodniu przez określony przez lekarza czas. Fala uderzeniowa Szczecin jest zalecana w przypadku różnych schorzeń narządu ruchu. Ogólna skuteczność zależy oczywiście od rodzaju schorzenia i ilości wykonywanych zabiegów. Jest to bardzo skuteczna i efektywna metoda, po której większość pacjentów odczuwa znaczną poprawę i szybkie efekty.

5. Rehabilitacja Szczecin – prądy TENS

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to terapia wykonywana w centrum medyczne Szczecin wykorzystująca prąd elektryczny o niskim napięciu w celu złagodzenia bólu. Urządzenie do wykonywania zabiegu składa się z akumulatora zasilanego baterią, który dostarcza impulsy elektryczne przez elektrody umieszczone na powierzchni skóry. Elektrody umieszcza się na nerwach lub w ich pobliżu, w których zlokalizowany jest ból, lub w punktach spustowych. Terapię TENS jest stosuje się w celu łagodzenia zarówno bólu przewlekłego (długotrwałego), jak i ostrego (krótkotrwałego). Niektóre z najczęstszych schorzeń, w których zastosowano stosuje się tą formę rehabilitacji Szczecin, obejmują: choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie ścięgna, bóle krzyża czy neuropatia cukrzycowa. Zabiegów TENS nie powinno się stosować jeśli pacjent posiada wszczepione urządzenia elektroniczne w pobliżu obszaru zabiegowego. Nie zaleca się ich również kobietom w ciąży oraz w przypadku nowotworu.

Niezależnie od tego jaki rodzaj leczenia wybierze pacjent, ilość zabiegów i ich intensywność powinna być indywidualnie dostosowana, aby zapewnić jak najlepsze szanse na powrót do zdrowia.