Trądzik u osób dorosłych – jak się objawia i jak z nim walczyć?
Trądzik to popularne schorzenie dermatologiczne. Kojarzony jest przede wszystkim z wiekiem nastoletnim, gdyż faktycznie z tym problemem zmaga się od 70 do nawet 90% młodych osób. Coraz częściej jednak trądzik dotyka również osoby dorosłe, dla których może być to krępującą sprawą. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z trądzikiem i do jakiego lekarza zgłosić się po poradę? Lektura tego artykułu z pewnością pomoże odpowiedzieć na te pytania.
Trądzik u osób dorosłych – przyczyny
Trądzik, który dotyka osoby w wieku dorosłym, różni się pod pewnymi względami z jego odmianą występującą u młodzieży. Odmienna jest już sama jego geneza. U nastolatków za powstające zmiany skórne odpowiadają intensywne zmiany w gospodarce hormonalnej. Trądzik u dorosłych jest natomiast wywołany w głównej mierze przez czynniki zewnętrzne. Należą do nich stres, nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwa pielęgnacja. Czynniki te stymulują produkcję łoju, który wytwarzany w nadmiarze szuka ujścia na zewnątrz. To z kolei skutkuje powstawaniem na skórze wykwitów i tworzeniem się stanów zapalnych. Zmiany hormonalne również mogą być jedną z przyczyn trądziku u dorosłych, choć z taką sytuacją mamy do czynienia o wiele rzadziej.
Objawy trądziku – jakie zmiany skórne sugerują trądzik?
Trądzik u dorosłych może dawać zróżnicowanie objawy, które pozwalają podzielić chorobę na kilka rodzajów. Wśród nich wyróżniamy m.in.:
- Trądzik zaskórnikowy – charakterystyczne czarne kropki zlokalizowane w strefie T
- Trądzik grudkowaty – widoczne gołym okiem wypukłości o stałej konsystencji
- Trądzik pospolity – różnego rodzaju zmiany skórne, w tym otwarte i zamknięte zaskórniki, a także krosty i grudki
- Trądzik różowaty – zaczerwienienie pojawiające przede wszystkim okolicach czoła, nosa i brody
- Trądzik krostkowy – drobne krostki przypominające kaszkę
Jak widać, mianem trądziku określa się zmiany skórne występujące na twarzy, które mogą przybierać postać zaskórników, krostek lub grudek. Z jakim dokładnie rodzajem trądziku mamy do czynienia można stwierdzić natomiast na podstawie oceny ich lokalizacji oraz natężenia.
Trądzik – leczenie. Jaki lekarz się nim zajmuje?
Zauważenie u siebie objawów trądziku powinno skłonić każdą osobę dorosłą do rozpoczęcia leczenia. Maskowanie problemu za pomocą makijażu bez zastosowania właściwej terapii nie tylko nie pomaga rozwiązać problemu, ale wręcz go pogłębia. W pierwszej kolejności można spróbować sięgnąć po domowe sposoby, takie jak maść z cynkiem. Dobrym krokiem będzie też wyeliminowanie przyczyny trądziku, czyli zmiana diety, wdrożenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych oraz ograniczenie stresu. Jeśli jednak choroba ma charakter zaawansowany i metody te nie przynoszą skutku, należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Dobierze on odpowiednią terapię, w niektórych przypadkach zawierająca retinoidy (będące pochodną witaminy A) lub inne silne składniki aktywne, które zażywane pod kontrolą specjalisty, skutecznie rozwiązują problem trądziku u osób dorosłych.