Układ limfatyczny i jego rola w ludzkim organizmie 

female physical therapist positioning electrodes customer lower back muscle treatment clinic 1

Układ limfatyczny to zespół naczyń w naszym organizmie, którego zadaniem jest transport limfy, zwanej też chłonką. Limfa to płyn o żółtym zabarwieniu będący przesączem osocza. Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego. Krążenie limfy odbywa się jednak tylko w jednym kierunku z obwodu w kierunku serca, a zadaniem tego procesu jest m.in. usuwanie toksyn z organizmu i wzmocnienie odporności. 

prawidłowo działających naczyniach limfatycznych krążenie limfy ma miejsce cały czas. Jednak wystarczy siedzący tryb życia, unikanie gimnastyki, stan pourazowy czy zmiany w gospodarce hormonalnej, by doszło do stanu, jakim jest obrzęk limfatyczny. W wiotkich naczyniach chłonka płynie bowiem dzięki różnicy ciśnień i kiedy długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do jej zastoju, czego wynikiem jest zastój płynów tkankowych, stan zapalny i opuchlizna. Masaż limfatyczny najczęściej wykonywany jest więc w obszarze kończyn dolnych, gdyż to tam najłatwiej o zastoje i obrzęki. 

Drenaż limfatyczny – na czym polega?

Manualny drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest udrożnienie węzłów chłonnych poprzez przepchnięcie zalegającej chłonki w odpowiednim kierunku. 

Manualny drenaż limfatyczny kończyn dolnych lub innego obszaru ciała likwiduje obrzęk limfatyczny, zapobiega zastojom chłonki, pobudza krążenie krwi i krążenie limfy, i korzystnie wpływa na cały organizm. Masaż limfatyczny jest kombinacją ruchów wykonywanych wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, które potrzebują czasem takiego motoru napędzającego, jakim są ręce doświadczonego masażysty, aby krążenie wróciło do normalnego stanu i zniknął problem obrzęków zastoinowych.  

Ważne jednak, aby osoba wykonująca zabieg miała wiedzę o tego rodzaju masażu oraz naprawdę dobrze znała anatomię człowieka, szczególnie tę dotyczącą anatomii układu limfatycznego. Ruchy podczas zabiegu nie mogą być przypadkowe i nie tylko muszą mieć odpowiednie natężenie, ale i być wykonywane w odpowiednim kierunku. Należy więc rozważnie wybierać gabinet, w jakim zapisujemy się na drenaż limfatyczny. 

Zobacz: Jak przygotować się do masażu limfatycznego

Manualny drenaż limfatyczny – kiedy warto go wykonać?

Manualny drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest udrożnienie węzłów chłonnych poprzez przepchnięcie zalegającej chłonki w odpowiednim kierunku. 

Manualny drenaż limfatyczny kończyn dolnych lub innego obszaru ciała likwiduje obrzęk limfatyczny, zapobiega zastojom chłonki, pobudza krążenie krwi i krążenie limfy, i korzystnie wpływa na cały organizm. Masaż limfatyczny jest kombinacją ruchów wykonywanych wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, które potrzebują czasem takiego motoru napędzającego, jakim są ręce doświadczonego masażysty, aby krążenie wróciło do normalnego stanu i zniknął problem obrzęków zastoinowych.  

Ważne jednak, aby osoba wykonująca zabieg miała wiedzę o tego rodzaju masażu oraz naprawdę dobrze znała anatomię człowieka, szczególnie tę dotyczącą anatomii układu limfatycznego. Ruchy podczas zabiegu nie mogą być przypadkowe i nie tylko muszą mieć odpowiednie natężenie, ale i być wykonywane w odpowiednim kierunku. Należy więc rozważnie wybierać gabinet, w jakim zapisujemy się na drenaż limfatyczny. 

Poznaj: 5 zalet zdrowotnych masażu limfatycznego

Efekty drenażu limfatycznego

Masaż limfatyczny to przede wszystkim masaż leczniczy. Należy do podstawowych działań fizjoterapeutycznych zwalczających obrzęk limfatyczny będący skutkiem zaburzeń w przepływie chłonki.

Ponieważ jednak podczas masażu limfatycznego dochodzi do poprawy krążenia krwi i limfy oraz pobudzenia metabolizmu tkanki tłuszczowe, bywa on też czasem traktowany jako rodzaj masażu wybieranego jako sposób na zwalczanie cellulitu i modelowanie sylwetki.

Za pomocą rąk terapeuty usprawniane są mechanizmy krążenia płynów w układzie limfatycznym, co pomaga zatrzymać przedwczesne starzenie, ujędrnić skórę i poprawić owal twarzy.

Sprawdź: Masaż limfatyczny a cellulit 

Jak często można wykonywać taki zabieg?

Drenaż limfatyczny kończyn dolnych lub innego obszaru ciała, na którym wystąpił obrzęk limfatyczny, można stosować zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Podobnie jest z wykonywaniem masażu limfatycznego w celach estetycznych. Można wykonywać go nawet codziennie, a jeśli chcemy ujędrnić skórę i zwalczyć cellulit, zaleca się poddać serii co najmniej 10 zabiegów w ilości 2-3 tygodniowo. 

Niektórzy pacjenci wspomagająco stosują również drenaż limfatyczny mechaniczny, podczas którego chłonka zostaje przepchnięta w sposób mechaniczny za pomocą specjalnej aparatury. Nie należy jednak tego typu zabiegi wykonywać w obrębie twarzy. W tej okolicy dopuszczalne jest jedynie poddanie się zabiegowi manualnemu, najlepiej wykonywanemu przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę. 

Kiedy zabieg drenażu limfatycznego nie jest wskazany?

Masaż limfatyczny (inaczej drenaż limfatyczny) likwiduje obrzęki, usprawnia krążenie krwi i poprawia zarówno zdrowie, jak i samopoczucie pacjentów. Jest więc polecany w wielu sytuacjach. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania.

Są to przede wszystkim padaczka, gorączka czy obrzęk płuc, ale również otwarte rany, choroby skóry (np. trądzik różowaty) i choroby zakaźne. Na drenaż limfatyczny nie powinniśmy wybierać się z gorączką, czy posiadając niewyleczone zmiany skórne. Niestety zabieg jest również zabroniony u kobiet w ciąży.

Jeśli jednak nie dotyczą nas żadne przeciwwskazania, a prowadzimy siedzący tryb życia lub ze względu np. na pracę jesteśmy zmuszeni przebywać długo w jednej pozycji, warto rozważyć wybranie się do gabinetu na tego typu zabieg. Z pewnością organizm będzie nam wdzięczny, a dodatkowy efekt w postaci poprawy urody jeszcze bardziej pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie!