Ortopedia Szczecin. Wady stóp wśród dzieci. Jak je leczyć?

Chociaż nie wszystkie deformacje stóp są bolesne, jeśli nie są leczone odpowiednio wcześnie, mogą wpływać na rozwój dziecka. W tym jego zdolność do chodzenia i wykonywania codziennych zadań. Centrum medyczne Szczecin to miejsce, w którym dzieci z wrodzonymi deformacjami stóp otrzymują kompleksową opiekę medyczną. Uzyskują ją od troskliwych, współczujących lekarzy i zespołów opiekuńczych. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wada stopy
  • Jakie są rodzaje wad stóp u dzieci
  • Jak leczyć wadę stopy u dziecka

Ortopeda dziecięcy Szczecin diagnozuje i leczy wszystkie rodzaje wrodzonych deformacji stóp u dzieci. Od noworodków po nastolatków i młode osoby dorosłe. Będzie starać się znaleźć właściwy sposób na skorygowanie wrodzonej deformacji stopy Twojego dziecka. Chce aby mogło się normalnie rozwijać i osiągnąć swój pełny potencjał. Wszyscy wiemy, że dziecięce aktywności powinny przede wszystkim obejmować chodzenie i zabawę, bieganie i rzucanie piłką nożną, jazdę na rowerze lub po prostu robienie tego, co chcą, bez bólu i dyskomfortu.

Centrum medyczne Szczecin – czym jest wrodzona wada stopy?

Wrodzone (oznacza, że ​​dziecko urodziło się z tą chorobą) deformacje stóp mogą wpływać na stopy, palce lub kostki. Wiele wrodzonych deformacji stopy jest powszechnych w dzisiejszych czasach, tak jak na przykład płaskostopie. Według centrum medyczne Szczecin co roku 1 na 1000 dzieci rodzi się z tą przypadłością. Inne często spotykane wrodzone wady stopy obejmują stopę płasko-koślawą, stopę szpotawą i stopę wydrążoną. Ortopedia Szczecin zajmuje się nie tylko dolegliwościami wynikającymi z nieprawidłowego funkcjonowania układu szkieletowego (bez kości czaszki), ale dotyczy też wszelkich zaburzeń w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien czy nerwów.

Ortopedia Szczecin. Wady stóp wśród dzieci. Jak je leczyć - luxmedica.pl

Niektóre wrodzone deformacje stóp mają podłoże genetyczne, co oznacza, że ​​ktoś z Twojej bezpośredniej historii rodzinnej miał gen, który spowodował tę chorobę, i został przekazany Twojemu dziecku.

Ortopeda dziecięcy Szczecin – rodzaje wad stóp u dzieci

Stopa Cavus

Stopa Cavus to stan, w którym dziecko ma nadmiernie wysoki łuk stopy. W wielu przypadkach pięta stopy jest zwrócona do wewnątrz (jest to znane jako deformacja cavovarus). Choroba często dotyczy obu stóp i ma charakter postępujący. Pacjenci odczuwają ból i rozwijają modzele, ponieważ stopy nie są odpowiednio wyrównane, co powoduje nierównomierne obciążenie. Mogą wystąpić skręcenia kostki, a nawet złamania stresowe. Stopa cavovarus, która rozwija się z czasem (w przeciwieństwie do stopy końsko-szpotawej) może wskazywać na obecność problemu neurologicznego, torbieli lub ewentualnie guza w rdzeniu kręgowym.

Częściej jednak jest to wynik choroby Charcota-Marie Tootha, choroby dziedzicznej, w której prędkość przewodzenia nerwów zwalnia z czasem i powoduje osłabienie mięśni rąk i stóp. Chociaż choroba ta nie zagraża życiu, towarzyszące jej problemy ze stopami mogą powodować kalectwo. Ważna jest wczesna diagnoza możliwa po zasięgnięciu konsultacji u ortopedy dziecięcego Szczecin. W rzeczywistości, ponieważ inne objawy mogą być łagodne lub nieistniejące, stopa cavovarus może być kluczem do diagnozy.

Stopa końsko-szpotawa

Stopa końsko szpotawa to stan, w którym stopa – lub czasami obie stopy – są zwrócone do wewnątrz i skierowane w dół. Przypadłość, natychmiast widoczna po urodzeniu, rozwija się w okresie wewnątrzmacicznym, między 9. a 14. tygodniem ciąży. W rzeczywistości w wielu przypadkach deformacja jest wykrywana za pomocą rutynowego USG. Może to mieć ogromne znaczenie dla rodziców dziecka leczonego przez ortopedę dziecięcego Szczecin.

Występująca u około jednego na 1000 urodzeń stopa końsko-szpotawa statystycznie częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. I chociaż historia rodziny może odgrywać pewną rolę, wiele niemowląt ze stopą końsko-szpotawą nie ma znanego krewnego z tą chorobą.

W większości przypadków stopę końsko-szpotawą można z powodzeniem leczyć bez operacji. Stosuje się technikę Ponsetiego, która polega na delikatnej manipulacji stóp w odstępach tygodniowych. Leczenie rozpoczyna się wkrótce po urodzeniu, kiedy stopa noworodka, w tym ścięgna, więzadła, torebki stawowe i kości, reagują najlepiej. Po tej pierwszej fazie leczenia w centrum medyczne Szczecin przez dłuższy czas stosuje się ortezę, aby utrzymać prawidłowe ustawienie. Poprawnie zastosowana technika Ponsetiego daje doskonałe rezultaty.

Ortopedia Szczecin – jak leczyć wadę stopy u dziecka?

Często stosuje się techniki, które wykorzystują plastyczność (zdolność do formowania) stopy dziecka. Jest to odlewanie, manipulacja i szynowanie, aby rozwiązać problem deformacji stopy. Takie podejście ortopedy dziecięcego pomaga zachować potencjał wzrostu stopy dziecka, zminimalizować blizny i sztywność w przypadku bardziej agresywnych operacji.

W przypadku zauważenia u dziecka trudności z komfortowym chodzeniem konieczne jest skorzystanie z usług ortopedy. Mając wszystko, czego potrzebujesz w centrum medyczne Szczecin, stopy Twojego dziecka uzyskają wysokiej jakości profesjonalną opiekę. W jednym miejscu znajdziesz wszystko, bez potrzeby wychodzenia z placówki.